FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

Interdyscyplinarne warsztaty: krawieckie, plastyczne, czytelnicze – dla dzieci, dorosłych i rodzin

Dzień Ziemi 2017 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 

Dzień Ziemi 2017 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to szczególne wydarzenie pod wieloma względami. Jest okazją do odwiedzenia tego pięknego miejsca, spędzenia czasu rodzinnie w pięknym parku i jest możliwością do wspólnej zabawy i pracy. W tym roku tradycyjnie, z okazji tego święta prowadziłam warsztat recyklingowy będący elementem gry pod nazwą Artystyczno-przyrodnicza gra terenowa dla dzieci i dorosłych „Sześć wyzwań" , na moim stanowisku nr 5 uczestnicy mieli za zadanie tworzyć ptaki.

Działały głównie dzieci z opiekunami, a poza warstwą edukacyjną była okazja wspólnej pracy i jak powiedziała jedna z mam: dawno tak fajnie nie spędziłam czasu wspólnie z mężem i dziećmi. A przecież niewiele potrzeba, dobre chęci, trochę butelek, folii no i oczywiście takiego miejsca jak Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Koty w Cafe Bonifacy

Już tradycyjnie w Cafe Bonifacy w Warszawie szyliśmy koty, oczywiście czarne koty.

Tym razem nie było żadnego chłopca, a szkoda. Za to, dziewczynki i ich mamy wykazały się niezwykłą kreatywnością. Specjalne uznanie dla Zosi, 4.5 letniej dziewczynki która dzielnie nawlekała igłę i próbowała szyć! Mamy podkreślały, że niestety dzieci nie uczą się szycia w szkole. A okazuje się że niby prosta umiejętność przyszycie guziczka lub zaszycie czegokolwiek może nastręczać trudność.

Wszystkim uczestniczkom pięknie dziękuję i zapraszam 19 listopada do Cafe Bonifacy na warszawskich Stegnach na warsztat w trakcie którego będziemy robić bąbki i kartki świąteczne.

Smok wawelski

 

Artrecyklingowy smok wawelski powstał w ramach  realizacji projektu Fundacji „Dom Kultury" pt. „Bajki o rzece Wiśle i jej siostrach na świecie"  na bulwarze nadwiślańskim w barze Fiesta i Siesta. Smok był okazały, zionął ogniem! Najpierw była bajka o złym smoku, a następnie uczestnicy sami stworzyli bestię. Warsztat miał oczywiście edukacyjne przesłanie o ochronie środowiska.

Dziękuję uczestnikom i wolontariuszce Zuzi za pomoc.

Projekt  „Bajki o rzece Wiśle i jej siostrach na świecie" jest finansowany przez  Biuro Marketingu m.st. Warszawy.

Fortepian i rafa koralowa

 

 

Zostałam zaproszona przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do realizacji warsztatu muzyczno – plastycznego w ramach Małej Akademii Chopinowskiej m.in. polegającego na preparacji fortepianu. Kompozytor Mateusz Dębski opowiadał jak skonstruowany jest fortepian i jakie dźwięki można z niego wydobyć. Siłacze przynieśli stary fotrepian który preparowali uczestnicy czyli wydobywali dźwięki nie za pomocą klawiszy, tylko rzucając po strunach piłeczki pink-pongowe.

A ja z dzieciakami i rodzicami wyobraziliśmy sobie coby się stało jakby ten fortepian zatonął w oceanie?

Powstała cudowna rafa fortepianowo – koralowa pełna rybek, rekinów i ośmiornic.

 

ps. fortepian po tych niecodziennych zabiegach ocalał w nienaruszonym stanie.

Warszawska syrenka

 

 

„Warszawska syrenka"  to warszat który powstał w ramach projektu Fundacji „Dom Kultury" pt. „Bajki o Wiśle i jej siostrach na świecie". Uczestnicy tworzyli swoją artystyczną interpretację warszawskiej syrenki, ale na początku była legenda o Warsie i Sawie. Projekt ten jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Marketingu

Polski kostium ludowy po japońsku

 

 

W gościnnych progach Narodowego Instytytutu Fryderyka Chopina prowadziłam warsztaty plastyczno kostiumograficzne na temat kostiumu ludowego. Uczestnikam byli  uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, liczna amerykańska rodzina, a przede wszystkim grupa japońskich turystów.

Ci ostatni wykazali się niezykłą starannością i skupieniem tworząc swoistą pamiątkę z Polski.

Japończycy byli zniezwykle uprzejmi i zainteresowani tematem. Przewodnik grupy prof. Takaaki Sonoda na koniec pokazał nam jak robi się origami. I to było prawdziwe przeżycie!

Dziękuję moim wolontariuszom Zuzi i Marcinowi.

„DRUGIE ŻYCIE” - WARSZTAT ARTRECYKLINGOWY W CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU Z OKAZJI DNIA ZIEMI

 

W Orońsku oddalonym ponad 100 km od Warszawy, a tylko 17 od Radomia prowadziłam warsztat  tworzenia z odpadów ekostworków dedykowany dla dzieci i dorosłych. Folie, nakrętki, płyty CD, papiery, kartony, plastikowe butelki i inne nieużyteczne przedmioty uczestnicy z niespotykanym zapałem inwencją twórczą przetworzyli na swoje dzieła, dzięki temu zyskały one drugie życie. Było to fantastyczne przeżycie w absolutnie magicznym miejscu jakim jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

LETNIE WARSZTATY DLA DZIECI W ŻELAZOWEJ WOLI W RAMACH MAŁEJ AKADEMII CHOPINOWSKIEJ 2015

 

Zostałam zaproszona przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do przeprowadzenia autorskich warsztatów poświęconych kulturze i tradycji ludowej w lipcu i sierpniu w Żelazowej Woli.

W każdą niedzielę spotykałam się z dziećmi i dorosłymi , wspólnie projektowaliśmy nowe kostiumy ludowe, robiliśmy artrecyklingowe strachy na wróble, chlebki i wieńce dożynkowe, łańcuchy ze słomy, ptaszki domowe w koszyczkach. Zawsze dopisywała tego lata pogoda i liczni uczestnicy. Goście próbowali ziaren zbóż i uczyli się rozróżniać żyto od jęczmienia. Warto propagować nasze piękne tradycje!

 

Dziękuję za zaproszenie do projektu „Mała Akademia Chopinowska” Elizie Szulińskiej z http://euforis.pl/, a przede wszystkim Kierowniczce Edukacji NIFC - Annie Andruchowycz i Specjalistce, edukatorce NIFC - Katarzynie Marzęckiej.

 

 

Proponujemy Państwu niecodzienne warsztaty interdyscyplinarne według autorskich programów Małgorzaty Brus – artystki, kostiumografki, fotografki, krawcowej, wieloletniej animatorki Fundacji „Dom Kultury”.

 

Wiele aspektów stanowi o wyjątkowości tej oferty:

 • nowe techniki plastyczne

 • podstawy tradycyjnego szycia ręcznego

 • produkcja przytulanek

 • artrecykling

 • ilustrowanie bajek szyciem, dźwiękiem, plastyką

 • czytanie literatury polskiej i światowej

 • poznawanie polskich tradycji ludowych

   

   

Łączenie aktywności różnego typu, podszyte edukacją, a wszystko podczas świetnej zabawy.

 

Warsztaty trwają 1,5 godziny. Artystka dostarcza materiały i przygotowane wcześniej półprodukty. W niektórych przypadkach dzieci prace pozostają do wykończenia w domu. Każdym zajęciom towarzyszy krótka prezentacja multimedialna dostosowana do percepcji uczestników w różnym wieku.

 

Cena warsztatu jest ustalana indywidualnie w zależności od ilości uczestników, materiałów, miejsca realizacji itp.

kontakt: Małgorzata Brus,  mbrusster@gmail.com, tel: 608852830.

 

Oferta

Od najmłodszego do najstarszego

Od guzika do lalki”, warsztat typowo krawiecki międzypokoleniowy. Uczestnicy wykonują zabawki na bazie przygotowanych pół produktów, ozdabiają je za pomocą różnorodnych dodatków pasmanteryjnych. Mogą w nim uczestniczyć już najmłodsze dzieci – przy pomocy rodziców.

Ptasie wiersze Juliana Tuwima”

Lektura na głos „ptasich wierszy” Juliana Tuwima.

Warsztat krawiecki dla dzieci lub jako warsztat rodzinny. W trakcie warsztatu uczestnicy poznają polskie ptaki, a następnie wykonują je ozdabiając przygotowane półprodukty.

Ekologia stosowana, czyli artrecykling

Ekostworki” warsztat ekologiczny, międzypokoleniowy lub dla dzieci od 6 lat. Warsztatowi towarzyszy rozmową na temat segregacji odpadów i postaw proekologicznych, zilustrowana przykładam w bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej.

W części praktycznej uczestnicy wykonują z różnych materiałów, butelek plastikowych, części elektronicznych fantastyczne ekostworki.

Dla nieco starszych

 

Interdyscyplinarne warsztaty krawieckie w kontekście historycznym lub literackim

 

Od listka figowego do sukni ślubnej” historia higieny, ubioru i mody od czasów prehistorycznych do XX wieku, pokaz multimedialny opatrzony komentarzem.

Warsztat praktyczny, dedykowany dla dzieci od 9 lat i dla dorosłych. W trakcie warsztatu uczestnicy wykonyją suknie ślubne z rozmaitych tkanin i materiałów na na kartonowych szablonach.

Co damie wypada, a co nie wypada?” Obyczajowość XIX wieczna, kostium i rekwizyt z epoki. Warsztat praktyczny, krawiecki dedykowany dzieciom w wieku 9-11 lat i więcej, może być też rodzinny.

W trakcie zajęć dzieci ubierają przygotowane przez animatorkę szmaciane lalki w stylizowane kostiumy historyczne.

Wachlarz, mufka i lorgnon” Znaczenie i zastosowanie tych przedmiotów w XIX wieku.

Warsztat polegający na zdobieniu gotowych wachlarzydodatkami pasmanteryjnymi, piórami i cekinami przez dzieci i ich rodziców, lub dla samych dzieci od lat 6.

W wariancie może być szycie mufek z sztucznego futra i ozdabianie je sznurami i pasmanterią.

 

 

"Dawno temu na wsi"

Warsztaty ludowe w zależności od pory roku.

Skierowane dla dzieci i dorosłych, mogą to być warsztaty rodzinne. Warsztatom zawsze towarzyszy komentarz o charakterze historyczno – kulturowym, zawarty w prezentacji multimedialnej.

Pająki, anioły ze słomy” . Warsztaty towarzyszące Świętom Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Uczestnicy wykonują łańcuchy i anioły ze słomy i kolorowego papieru.

 

Szczodrakowanie” warsztat ten polega na wykonaniu kart noworocznych ze „szczodrymi” życzeniami. Łączenie technik plastycznych i materiałów. Przeznaczony nawet dla najmłodszych dzieci. 

 

Chlebki i koszyczki wielkanocane” warsztat zdobienia pieczywa ciastem z mąki żytniej, ozdobami w kształcie jajeczek, kurczaczków, baranków, a także baziami i piórkami. 

 

Zdobienie pisanek wielkanocnych” i „Kwietnia niedziela”. Warsztaty polegający na ozdobieniu cekinami styropianowych jajek i robieniu bukietów wielkanocnych zdobionych kwiatami z krepiny i piórek.

 

Konik, krówka, świnka, kaczka, kurka, kogut w zagrodzie” warsztat w trakcie którego dzieci poznają zwierzęta na wsi i ich rolę w gospodarstwie wiejskim. Następnie

wykonują własną farmę z papieru na bazie przygotowanych materiałów

Chlebki dożynkowe” warsztat zdobienia pieczywa ciastem z mąki żytniej, jarzębiną i kłosami zbóż – poznawanie rodzajów zbóż, tradycji wypiekania chleba i co to jest dzieża i do czego ona służy.. 

 

 

„Od listka figowego do sukni ślubnej"