Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>
Dokument Moniki Michalak
z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach.
Zobacz https://vimeo.com/66315195
Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało"
"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari".
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób
Dzień Ziemi 2017 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku to szczególne wydarzenie pod wieloma względami. Jest okazją do odwiedzenia tego pięknego miejsca, spędzenia czasu rodzinnie w pięknym parku i jest możliwością do wspólnej zabawy i pracy. W tym roku tradycyjnie, z okazji tego święta prowadziłam warsztat recyklingowy będący elementem gry pod nazwą Artystyczno-przyrodnicza gra terenowa dla dzieci i dorosłych „Sześć wyzwań" , na moim stanowisku nr 5 uczestnicy mieli za zadanie tworzyć ptaki.
Działały głównie dzieci z opiekunami, a poza warstwą edukacyjną była okazja wspólnej pracy i jak powiedziała jedna z mam: dawno tak fajnie nie spędziłam czasu wspólnie z mężem i dziećmi. A przecież niewiele potrzeba, dobre chęci, trochę butelek, folii no i oczywiście takiego miejsca jak Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Już tradycyjnie w Cafe Bonifacy w Warszawie szyliśmy koty, oczywiście czarne koty.
Tym razem nie było żadnego chłopca, a szkoda. Za to, dziewczynki i ich mamy wykazały się niezwykłą kreatywnością. Specjalne uznanie dla Zosi, 4.5 letniej dziewczynki która dzielnie nawlekała igłę i próbowała szyć! Mamy podkreślały, że niestety dzieci nie uczą się szycia w szkole. A okazuje się że niby prosta umiejętność przyszycie guziczka lub zaszycie czegokolwiek może nastręczać trudność.
Wszystkim uczestniczkom pięknie dziękuję i zapraszam 19 listopada do Cafe Bonifacy na warszawskich Stegnach na warsztat w trakcie którego będziemy robić bąbki i kartki świąteczne.
Artrecyklingowy smok wawelski powstał w ramach realizacji projektu Fundacji „Dom Kultury" pt. „Bajki o rzece Wiśle i jej siostrach na świecie" na bulwarze nadwiślańskim w barze Fiesta i Siesta. Smok był okazały, zionął ogniem! Najpierw była bajka o złym smoku, a następnie uczestnicy sami stworzyli bestię. Warsztat miał oczywiście edukacyjne przesłanie o ochronie środowiska.
Dziękuję uczestnikom i wolontariuszce Zuzi za pomoc.
Projekt „Bajki o rzece Wiśle i jej siostrach na świecie" jest finansowany przez Biuro Marketingu m.st. Warszawy.
Zostałam zaproszona przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do realizacji warsztatu muzyczno – plastycznego w ramach Małej Akademii Chopinowskiej m.in. polegającego na preparacji fortepianu. Kompozytor Mateusz Dębski opowiadał jak skonstruowany jest fortepian i jakie dźwięki można z niego wydobyć. Siłacze przynieśli stary fotrepian który preparowali uczestnicy czyli wydobywali dźwięki nie za pomocą klawiszy, tylko rzucając po strunach piłeczki pink-pongowe.
A ja z dzieciakami i rodzicami wyobraziliśmy sobie coby się stało jakby ten fortepian zatonął w oceanie?
Powstała cudowna rafa fortepianowo – koralowa pełna rybek, rekinów i ośmiornic.
ps. fortepian po tych niecodziennych zabiegach ocalał w nienaruszonym stanie.
„Warszawska syrenka" to warszat który powstał w ramach projektu Fundacji „Dom Kultury" pt. „Bajki o Wiśle i jej siostrach na świecie". Uczestnicy tworzyli swoją artystyczną interpretację warszawskiej syrenki, ale na początku była legenda o Warsie i Sawie. Projekt ten jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Biuro Marketingu
W gościnnych progach Narodowego Instytytutu Fryderyka Chopina prowadziłam warsztaty plastyczno kostiumograficzne na temat kostiumu ludowego. Uczestnikam byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, liczna amerykańska rodzina, a przede wszystkim grupa japońskich turystów.
Ci ostatni wykazali się niezykłą starannością i skupieniem tworząc swoistą pamiątkę z Polski.
Japończycy byli zniezwykle uprzejmi i zainteresowani tematem. Przewodnik grupy prof. Takaaki Sonoda na koniec pokazał nam jak robi się origami. I to było prawdziwe przeżycie!
Dziękuję moim wolontariuszom Zuzi i Marcinowi.
„DRUGIE ŻYCIE” - WARSZTAT ARTRECYKLINGOWY W CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU Z OKAZJI DNIA ZIEMI
W Orońsku oddalonym ponad 100 km od Warszawy, a tylko 17 od Radomia prowadziłam warsztat tworzenia z odpadów ekostworków dedykowany dla dzieci i dorosłych. Folie, nakrętki, płyty CD, papiery, kartony, plastikowe butelki i inne nieużyteczne przedmioty uczestnicy z niespotykanym zapałem inwencją twórczą przetworzyli na swoje dzieła, dzięki temu zyskały one drugie życie. Było to fantastyczne przeżycie w absolutnie magicznym miejscu jakim jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
LETNIE WARSZTATY DLA DZIECI W ŻELAZOWEJ WOLI W RAMACH MAŁEJ AKADEMII CHOPINOWSKIEJ 2015
Zostałam zaproszona przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina do przeprowadzenia autorskich warsztatów poświęconych kulturze i tradycji ludowej w lipcu i sierpniu w Żelazowej Woli.
W każdą niedzielę spotykałam się z dziećmi i dorosłymi , wspólnie projektowaliśmy nowe kostiumy ludowe, robiliśmy artrecyklingowe strachy na wróble, chlebki i wieńce dożynkowe, łańcuchy ze słomy, ptaszki domowe w koszyczkach. Zawsze dopisywała tego lata pogoda i liczni uczestnicy. Goście próbowali ziaren zbóż i uczyli się rozróżniać żyto od jęczmienia. Warto propagować nasze piękne tradycje!
Dziękuję za zaproszenie do projektu „Mała Akademia Chopinowska” Elizie Szulińskiej z http://euforis.pl/, a przede wszystkim Kierowniczce Edukacji NIFC - Annie Andruchowycz i Specjalistce, edukatorce NIFC - Katarzynie Marzęckiej.
Proponujemy Państwu niecodzienne warsztaty interdyscyplinarne według autorskich programów Małgorzaty Brus – artystki, kostiumografki, fotografki, krawcowej, wieloletniej animatorki Fundacji „Dom Kultury”.
Wiele aspektów stanowi o wyjątkowości tej oferty:
nowe techniki plastyczne
podstawy tradycyjnego szycia ręcznego
produkcja przytulanek
artrecykling
ilustrowanie bajek szyciem, dźwiękiem, plastyką
czytanie literatury polskiej i światowej
poznawanie polskich tradycji ludowych
Łączenie aktywności różnego typu, podszyte edukacją, a wszystko podczas świetnej zabawy.
Warsztaty trwają 1,5 godziny. Artystka dostarcza materiały i przygotowane wcześniej półprodukty. W niektórych przypadkach dzieci prace pozostają do wykończenia w domu. Każdym zajęciom towarzyszy krótka prezentacja multimedialna dostosowana do percepcji uczestników w różnym wieku.
Cena warsztatu jest ustalana indywidualnie w zależności od ilości uczestników, materiałów, miejsca realizacji itp.
kontakt: Małgorzata Brus, mbrusster@gmail.com, tel: 608852830.
„Ekostworki” warsztat ekologiczny, międzypokoleniowy lub dla dzieci od 6 lat. Warsztatowi towarzyszy rozmową na temat segregacji odpadów i postaw proekologicznych, zilustrowana przykładam w bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej.
W części praktycznej uczestnicy wykonują z różnych materiałów, butelek plastikowych, części elektronicznych fantastyczne ekostworki.
Interdyscyplinarne warsztaty krawieckie w kontekście historycznym lub literackim
Od listka figowego do sukni ślubnej” historia higieny, ubioru i mody od czasów prehistorycznych do XX wieku, pokaz multimedialny opatrzony komentarzem.
Warsztat praktyczny, dedykowany dla dzieci od 9 lat i dla dorosłych. W trakcie warsztatu uczestnicy wykonyją suknie ślubne z rozmaitych tkanin i materiałów na na kartonowych szablonach.
„Co damie wypada, a co nie wypada?” Obyczajowość XIX wieczna, kostium i rekwizyt z epoki. Warsztat praktyczny, krawiecki dedykowany dzieciom w wieku 9-11 lat i więcej, może być też rodzinny.
W trakcie zajęć dzieci ubierają przygotowane przez animatorkę szmaciane lalki w stylizowane kostiumy historyczne.
„Wachlarz, mufka i lorgnon” Znaczenie i zastosowanie tych przedmiotów w XIX wieku.
Warsztat polegający na zdobieniu gotowych wachlarzydodatkami pasmanteryjnymi, piórami i cekinami przez dzieci i ich rodziców, lub dla samych dzieci od lat 6.
W wariancie może być szycie mufek z sztucznego futra i ozdabianie je sznurami i pasmanterią.
Skierowane dla dzieci i dorosłych, mogą to być warsztaty rodzinne. Warsztatom zawsze towarzyszy komentarz o charakterze historyczno – kulturowym, zawarty w prezentacji multimedialnej.
„Od listka figowego do sukni ślubnej"