Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>
Dokument Moniki Michalak
z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach.
Zobacz https://vimeo.com/66315195
Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało"
"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari".
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób
DOBRA NOWINA NA WIOSNĘ!
Przed samą Wielkanocną wykroiliśmy czas, żeby pobyć świątecznie z Dziewczynami z Oddziałów 7 i 6 w warszawskim więzieniu na Grochowie. Z nimi mieliśmy przyjemność spotkać się osobiście, zaś do Blogerek, które wyjechały do innych zakładów karnych w Polsce, napisaliśmy kartki z życzeniami.
Święta są okazją do wizyty za chwilę większej liczby gości, ludzi, którzy na co dzień z osadzonymi pracują w ramach wolontariackiej współpracy z naszą Fundacją, przyjaciół, którzy zawsze nas w dzień powszedni wspierają i nowicjuszy, którzy zaraz rozpoczną działania na Zamku.
Przynieśliśmy świąteczne ciacha, w tym wiosenne babeczki przygotowane wcześniej przez Agnieszkę i Paulinę Błażewskie z firmy "Prosto z formy". Nie zabrakło też gotowanych na twardo jaj do podziału z życzeniami. Były palemki zrobione własnoręcznie przez Dziewczyny pod wodzą Małgosi Brus z materiałów plastycznych i biologicznych.
Jednak prawdziwie świąteczną, wiosenną aurę stworzył maestro Janek Bokszczanin, międzynarodowej sławy organista, muzyk, kompozytor i nauczyciel w jednym. Grał na przyniesionych przez siebie organach, zrobił "koncert życzeń", zachęcał do wspólnego śpiewania. I OBIECAŁ, że raz w miesiącu znajdzie czas, żeby przyjść na grochowski Zamek i wspólnie śpiewać z Dziewczynami. Hallelujah, Wiosna w sercach!
NAPRAWDĘ DOBRA NOWINA
Nie ma chyba weselszych spotkań niż świąteczne na oddziale zamkniętym w więzieniu dla kobiet w Areszcie na Grochowie. W małej świetlicy, na stojąco, blisko 30 osób składa życzenia, przytula się, śpiewa kolędy, smakuje potrawy, a przede wszystkim bardzo się cieszy. Jest energia, jest moc, jest dobra nowina.
W tym roku Jan Bokszczanin, artysta muzyk, organista, przyszedł na spotkanie do więzienia z organami. Zaprosił go Darek Żukowski, nasz przyjaciel artysta – roślinnik. A w świetlicy, przypadkowo spotkaliśmy Sylwię, świetlicową, która ogarniała pomieszczenie po poprzednich zajęciach. I co się okazało? Że Sylwia potrafi grać na organach, bo skończyła szkołę muzyczną. Od razu powstał duet, który grał przez całe spotkanie nie tylko kolędy. Darek zaś uchylał drzwi i wypuszczał muzykę na korytarze.
Artysta Andrzej Budek (Kotbury) obdarował Dziewczyny choinkami. Choinki z tektury, patent Budka, do samodzielnego złożenia, jak ulał do celi, w których świeżych drzewek być nie może. Dziewczyny będą je mogły pomalować, ozdobić, a potem przechować na płasko złożone do następnego roku.
Fotografka Małgosia Brus i artysta Jacek Markiewicz przynieśli zdjęcia, które zrobili Dziewczynom podczas różnych imprez. A teraz obdarowali je odbitkami.
Bliscy Dziewczyn dostarczyli nam poczęstunek. Był bigos, pierogi, sałatki, ciasta, kola i barszcz. Co prawda wszystko na zimno, ale naprawdę nikomu to nie przeszkadzało, było pyszne.
Nasze Dziewczyny obdarowały nas pięknymi rękodziełami – kartkami z życzeniami i bombkami szydełkowymi. Dostaliśmy kwiaty i buziaki.
Mieliśmy świąteczne obrusy, gałązki świerkowe, piękną złotą plastikową zastawę, a nawet świeczki. Wydawało się, że nie będzie końca rozmowom. Ale nie. Prawie pod koniec zaczęliśmy śpiewać kolędy bardzo głośno i bardzo wesoło. I pozowaliśmy do wspólnych zdjęć. A że świetlica naprawdę jest mała, trzeba było znaleźć jakieś dobre miejsce dla nas wszystkich. I to było śmieszne.
No a potem był obiad i musieliśmy się rozejść, każdy w swoją stronę, wrócić do rzeczywistości.
Ale moc pozostała z nami.
"Akademie i więzienia" to projekt, który właśnie zaczynamy realizować w kilku więzieniach w Polsce we współpracy z nauczycielami akademickim, studentami, osobami funkcjonującymi w strukturach wyższych uczelni artystycznych.
Naszą opiekunką ds współpracy z więzieniami jest dr Katarzyna Mirosław - Nawrocka z Akademii Pedagogiki Specjalnej (Instytut Pedagogiki Specjalnej, Zakład Psychopedagogiki Resocjalizacyjnej), dzięki której nawiązujemy współpracę z jednostkami penitencjarnymi w kraju.
Do wspólnych działań udało nam się z jednej strony zaprosić Areszt Śledczy w Poznaniu, Areszt Śledczy w Toruniu, Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu, Areszt Śledczy w Warszawie Białołęce, Areszt Śledczy w Warszawie Grochowie. Z drugiej strony zaangażowaliśmy artystów i teoretyków sztuki z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Istotą tego projektu jest zaangażowanie środowisk akademickich, w tym przypadku artystycznych, do działań na rzecz środowisk wykluczonych, w tym przypadku skazanych. Celem jest zapoczątkowanie współpracy nauczycieli akademickich, studentów, funkcjonariuszy i podejmowanie przez nich wspólnych działań na rzecz readaptacji społecznej osób odbywających karę pozbawienia wolności.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zobacz więcej >>
Projekt w trakcie realizacji
ZINTEGROWANE DZIAŁANIA PARTYCYPACYJNE
"Zintegrowane działania partycypacyjne" to wystawa prac powstałych w ramach projektu "Sztuka w więzieniach", który nasza Fundacja zrealizowała w 2015 roku dzięki dofinansowaniu MKiDN.
W projekcie wzięło udział kilkunastu artystów, pracujących z osobami odbywającymi karę w siedmiu więzieniach w Polsce.
Efekty pracy można oglądać od 8 marca do 12 maja w galerii lokal_30 w Warszawie. Zobacz więcej >>
„Warsztaty w więzieniach" to cykl warsztatów artystycznych prowadzony w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia.
Na projekt składa się szereg inicjatyw o charakterze artystycznym i naukowym, których celem jest działanie na rzecz więźniów i ich resocjalizacji, popularyzacja idei edukacji kulturalnej dostęp
To cykl warsztatów artystycznych prowadzony w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia. Zobacz więcej >>
FILIA PARKU RZEŹBY W WIĘZIENIU
27 czerwca 2015 w sobotę przed południem otworzyliśmy Filię Parku Rzeźby w więzieniu.
Trochę wolności w zamknięciu, świetna zabawa, rozmowy, torty i koncert Lavona Volskiego.
Bardzo dobra energia, bardzo ważne spotkanie. Park Rzeźby z Bródna przyszedł do więzienia i pozostał.
Pokazaliśmy prace i proces tworzenia prac: Pawła Atlhamera, Rafała Żwirka, Pauliny Antoniewicz, grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby i Janka Bajtlika. Podziękowaliśmy pomysłodawcy Arturowi Żmijewskiego.
Podziękowaliśmy za wspieranie i otwartość pracownikom Służby Więziennej z „naszego” więzienia.Zobacz więcej >>
Projekt "Start z sukcesem" skierowany do matek przebywających w więzieniu, które w niedalekiej przyszłości wyjdą na wolność. Zaczynamy od indywidualnego coachingu i zajęć z "pracy podstaw", czyli szlifowania języka polskiego, nauki pisania podań, cv, listów, odwołań. Zobacz więcej >>
EwKRATKE - BLOG OSADZONYCH!
EwKRATKE - to nowy projekt, którego realizację rozpoczęliśmy w zakładzie karnym na Grochowie.
W więzieniu nie ma internetu. Jednak więźniarki na naszych warsztatch poznają nowe media i nowe sposoby komunikacji. Tworzą własny blog. Używają kartki papieru i długopisu, a my przenosimy ich myśli,
teksty i odpowiedzi w sieć.
To pierwszy tego typu projekt realizowany w Polsce, prawdziwy eksperyment w świecie komunikacji społecznej.
Tworzenie blogu połączone jest z intensywnymi warsztatami pisania, redakcji tekstów, poznawaniem nowych form komunikacji, spotkaniami ze znanymi i cenionymi polskimi blogerami, specjalizującymi się w tematyce społecznej. Zobacz więcej >>
SŁAWEK BELINA - ZESPÓŁ „PUSTKI" - TELEDYSK - „SIE WYDAWAŁO"
Grupa dziewczyn z półotworka kręci teledysk do piosenki "Się wydawało" z najnowszej płyty zespołu "Pustki" (Safarii).
Pierwsze warsztaty były w Walentynki w Kordegardzie (Narodowe
Centrum Kultury).
Dziewczyny pod okiem artysty Sławka Beliny zbierały materiał w Galerii i na ulicach. W ostatni
wtorek (18 marca) robiły dokrętki na półotworku i zmierzyły się z montażem. Warsztaty montażowe prowadził Jacek Łupina, który jest również autorem oprawy graficznej
wideoklipu. zobacz
więcej>>
Mamy nowy logotyp do projektu „Kultura na zamku" który realizujemy już od trzech lat. Nie jest to projekt formalny, realizują go wolontariusze z różnych dziedzin,
jest bardzo wielodyscyplinarny: Kultura na zamku.
Spotkania z dziennikarzami, artystami, aktorami, reżyserami, twórcami, animatorami kultury, edukatorami urządzane w więzieniach
na oddziałach zamkniętych, ale również na półotwartych. Głównie na Grochowie dla kobiet, czasami na Białołęce.
Warsztaty lotypowe poprowadził w więzieniu w Areszcie Śledczym bardzo zdolny młody artysta grafik Janek Bajtlik.
Nie było łatwo, propozycji wiele, ale rezultat jest fajny. Zobacz więcej >>
PERFORMER W WIĘZIENIU
Film Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego „Performer”
wywołał u uczestniczek głębokie emocje. Dziewczyny emocjonowały się performansami Oskara Dawickiego, dziwiły je działania Zbigniewa Warpechowskiego, ale najgłębiej przeżywały „niedyspozycję” głównego bohatera. Głęboko mu współczuły. Były poruszone. Po projekcji życzyły artyście dobrego samopoczucia i gorąco zaprosiły go do siebie, na zamek, by sam opowiedział im o sobie i swojej twórczości.
Bardzo dziękujemy Kasi Karwańskiej i Zosi Płoskiej, kuratorkom z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za przyjście i zorganizowanie projekcji, a także Łukaszowi Rondudzie za użyczenie filmu.
Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>
SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA NA ZAMKU?
Gościem na spotkaniu w zakładzie karnym na Grochowie była Celina Chełkowska, specjalistka w dziedzinie ekonomii społecznej. Przedstawiała spółdzielnie socjalne i przybliżała ideę
przedsiębiorczości osób wykluczonych społecznie. To było bardzo cenne spotkanie, pokazujące możliwości, jakie istnieją dla osób, które niezbyt wierzą w swój potencjał na rynku pracy. Opowieść była
wzbogacona bardzo barwnym materiałem zdjęciowym, albowiem Celina podróżuje po Polsce i odwiedza spółdzielnie socjalne, zbierając dokumentację o ich charakterze i działaniu. Niezwykle inspirująca
wizyta i podnosząca wiarę w potencjał ekonomiczny, który istnieje w KAŻDYM człowieku.
Zapraszamy na bloga naszego gościa: celinachelkowska.wordpress.com
BUŁGARIA W ARESZCIE
Mira Suchowiejko, Bułgarka i Polka w jednym, przedstawiła dziś kulturę Bułgarii grupie pań osadzonych w zakładzie karnym na Grochowie. Pasjonująca opowieść o Bułgarii, połączona z prezentacją tradycyjnej kultury oraz współczesnych trendów, wraz z kierunkiem czalga (odpowiednik naszego disco polo) i jego czołowym przedstawicielem - Azisem. Temperament, otwartość i ogromna wiedza Miry zrobiły wrażenie. Mira wraz z towarzyszącą jej Pauliną Witek przedstawiły też swój film dokumentalny o bułgarskiech Romach pracujących w Polsce "Tenk ju weri macz!". Świetny dokument, zachęcamy do zobaczenia. http://miraworks.wordpress.com/tenk-ju-weri-macz/