FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

Awangarda na zamku - Filia Parku Rzeźby w Areszcie na Grochowie

 

W ramach IX Rozdziału Parku Rzeźby "Powtarzanie materiału" rozpoczęliśmy zajęcia w jego Filii w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie. 
Cykl wykładów poświęconych awangardzie artystycznej poprowadzi Zosia Czartoryska, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wysłuchają ich kobiety odbywające wyroki pozbawienia wolności na zamku, czyli na oddziałach zamkniętych. 
Wykłady wpiszą się w program letniej akademii Parku Rzeźby, podczas której mieszkańcy Bródna będą mogli spotkać się z pracownikami Muzeum i porozmawiać o znajdujących się w Parku rzeźbach i sztuce współczesnej.

Temat wykładów nawiązuje do obchodów Roku Awangardy - stulecia ruchu awangardowego w Polsce.

 
 

MAGAZYN PRZESTRZEŃ

 

Interesująca relacja Ewy Marynowskiej pt: "Kultura na zamku" .

 

http://magazynprzestrzen.pl/kultura-na-zamku/

DZIĘKUJEMY culture.pl ! SPOTKAŁ NAS WIELKI ZASZCZYT.


"Drugie z kolei to otwarcie filii Parku w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Projekt ten realizowany przez Fundację Dom Kultury jest swoistym odwróceniem sytuacji wystawowej, jaka ma miejsce na Bródnie. Zamiast w otwartej przestrzeni publicznej, dostępnej przez całą dobę, sztuka prezentowana jest w zamkniętej instytucji, o rygorystycznych zasadach dopuszczających wizyty osób z zewnątrz."
http://culture.pl/pl/artykul/althamer-i-zmijewski-w-areszcie 

Pokaz filmu z Otwarcia Filii Parku Rzeźby w więzieniu na Grochowie

 

 

5 lipca koło Domku Herbacianego można było obejrzeć pierwszy raz film Rafała Żwirka będący dokumentacją działań artystycznych prowadzonych w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów w więzieniu dla kobiet.

 

Działania te prowadzimy od 4 lat, w tym roku w ramach projektu "Filia Parku Rzeźby w Areszcie", współfinansowanego ze środkóœ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Pokaz filmu był częścią otwarcia VII Rozdziału Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie..

 

Film dostępny będzie tutaj i na naszym profilu na FB.

 

ZAPRASZAMY NA PROJEKCĘ FILMU

 

W najbliższą niedzielę 5 lipca o godzinie 17.00 przy Domku Herbacianym w Parku Bródnowskim będziecie mogli obejrzeć relację z Otwarcia Filii Parku Rzeźby w Areszcie na Grochowie

Autorem filmu jest Rafał Żwirek. Obejrzycie go w ramach otwarcia VII Edycji Parku Rzeźby.

 

Otwarcie Filii Parku Rzeźby w Areszcie Śledczym na Grochowie

27 czerwca w sobotę przed południem otworzyliśmy Filię Parku Rzeźby w więzieniu.

 

To było prawdzie świętowanie pewnego etapu prac prowadzonych przez artystów z dziewczynami odbywającymi karę więzienia.

 

Trochę wolności w zamknięciu, świetna zabawa, rozmowy, torty i koncert Lavona Volskiego, który specjalnie na to wydarzenie przyjechał z Białorusi.

Bardzo dobra energia, bardzo ważne spotkanie.

Ludzie z różnych „stron” świata: wewnętrznego, zamkniętego i wolnego spotkali się, świętowali i bawili się razem. Park Rzeźby z Bródna przyszedł do więzienia i pozostał.

Pokazaliśmy prace i proces tworzenia prac: Pawła Atlhamera, Rafała Żwirka, Pauliny Antoniewicz, grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby i Janka Bajtlika. Podziękowaliśmy pomysłodawcy Arturowi Żmijewskiego.

Podziękowaliśmy za wspieranie i otwartość pracownikom Służby Więziennej z „naszego” więzienia.

 

Dziś dziękujemy Andrzejowi Przywarze i Fundacji Galerii Foksal za ufundowanie Otwarcia.

 

Film z wydarzenia autorstwa Rafała Żwirka zaprezentowany zostanie podczas otwarcia VII Edycji Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim o godz. 17.00 przy Domku Herbacianym.

 

W tej chwili w przestrzeni wspólnej w Areszcie na Grochowie znajdują się prace Pawła Althamera i Rafała Żwirka „Siatkarze” oraz „Światowid (Chochoł)” Reaktora – Laboratorium Rzeźby. W najbliższej przyszłości dojdą prace Pauliny Antoniewicz i Artura Żmijewskiego.

 

Janek Bajtlik wraz z dziewczynami stworzyli logotyp wszelkich warsztatów kulturalnych i artystycznych w więzieniu: Kutura na zamku.

Kolejne realizacje i warsztaty przed nami. To niekończąca się historia.

 

Autorką zdjęć jest Małgosia Brus.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                                                               

 

                                                                                          Fundacja Galerii Foksal 

 

Filia Parku Rzeźby – Konferencja prasowa w Areszcie Śledczym Warszawa – Grochów

23 czerwca odbyła się konferencja prasowa w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie na temat otwieranej tu Filii Parku Rzeźby.

Swoją obecnością zaszczyciła nas płk Anna Osowska - Rembecka, Dyrektor Okręgu Warszawskiego Służby Więziennej.
Byli dziennikarze radiowi i ekipy telewizyjne.
Dziewczyny odbywające karę więzienia, które biorą udział w naszym projekcie, miały okazję opowiedzenia o swojej wizji sztuki i jej roli w procesie readaptacji.
To był dwugłos, ponieważ o tym samym mówili przedstawiciele Służby Więziennej z Aresztu na Grochowie.
A nawet trzygłos - o readaptacji poprzez udział w działaniach twórczych i edukacji kulturalnej mówiła Ela Wrona, nasza prezeska, animatorka i koordynatorka w jednym.
A o idei Parku Rzeźby na Bródnie, w przestrzeni publicznej Miasta i jego antynomii - Parku Rzeźby w Areszcie mówił Sebastian Cichocki kurator z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Generalnie wszyscy mówili o tym samym, tylko z różnych perspektyw i to było najciekawsze w tym spotkaniu.
Po przemowach prelegentów poszliśmy oglądać klematisy posadzone przez osadzone w ramach warsztatów ogrodniczych oraz "Siatkarzy" - rzeźby na wspornikach do siatki, których autorami są Paweł Althamer i Rafał Żwirek, a także grupa Reaktor - Laboratorium Rzeźby.

Konferencja to zapowiedź święta - otwarcia Filii Parku Rzeźby, które nastąpi 27 czerwca.

 

Za zorganizowanie konferencji dziękujemy agencji REBELIA Media i Joasi Tabace.

Witamy "Siatkarzy"!  

W czwartek rozpoczęły się prace rzeźbiarsko-montażowe na placu rekreacyjnym w Areszcie na Grochowie. W surowej przestrzeni placu do rekreacji artyści tworzyli rzeźby podtrzymujące siatkę. Tak powstało jedyne na świecie boisko do gry w siatkówkę: o nietypowych wymiarach i z rzeźbami zamiast słupków. Autorami rzeźb są Paweł Althamer i Rafał Żwirek, autorami odlewów młodzi artyści z grupy Reaktor - Laboratorium Rzeźby. Dziewczyny osadzone na oddziałach zamkniętych były modelkami. 27 czerwca pierwsza oficjalna odsłona "Siatkarzy", pierwszy mecz, inauguracja boiska i otwarcie Filii Parku Rzeźby w Areszcie na Grochowie. Relacja z działań pokazana będzie 5 lipca podczas otwarcia VII Edycji Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim.

Otwieramy Filię Parku Rzeźby w Areszcie na Grochowie

Uroczyste otwarcie Filii odbędzie się 27 czerwca przed południem, tydzień przed inauguracją VII edycji Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. W ramach wydarzenia odbędzie się mecz na bańki mydlane z udziałem osadzonych kobiet i artystów.

W ramach projektu powstanie kilka realizacji, m.in. „Siatkarze”, czyli dwie duże rzeźby podtrzymujące siatkę na placu rekreacyjnym, złożone z odlewów części ciał osadzonych, którzy

także byli aktywnie zaangażowani w działanie. Autorem projektu jest Paweł Althaemr i Rafał Żwirek, odlewy zaś wykonali artyści z grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby.

W przestrzeni "publicznej" więzienia zostaną zaprezentowane rzeźby młodej artystki Pauliny Pałki Antoniewicz i Reaktora.

Artur Żmijewski wraz z więźniami stworzy ołtarz w kaplicy więziennej.

Uzupełnieniem projektu jest nowa aranżacja zieleni powstająca przy murach spacerniaków w przestrzeni wspólnej. Są to powojniki wyhodowane przez Stefana Franczaka, polskiego jezuitę. Osadzone własnoręcznie zasadziły kwiaty w ramach warsztatów ogrodniczych prowadzonych przez Darka Żukowskiego z firmy AG Complex.

Dalsza część projektu przyjmie postać słuchowiska radiowego, które będzie emitowane w więziennym radiowęźle. Prace nad konkretnymi audycjami rozpoczną się po 27 czerwca.

W ramach otwarcia Filii odbędzie się akustyczny koncert białoruskiego barda Lavona Volskiego.

Dokumentację filmową z działań projektowych stworzy Rafał Żwirek, a fotograficzną Małgorzata Brus. 

Janek Bajtlik zaś, w ramach projektu i na jego potrzeby, stworzył wraz z osadzonymi logotyp działań „Kultura na zamku”.

UWAGA:

***Inauguracja Filii Parku Rzeźby w areszcie jest niedostępna dla publiczności z zewnątrz. Dla widzów zostanie udostępniona dokumentacja foto-wideo. 

Prezentacja filmu dokumentalnego nastąpi podczas otwarcia VII edycji Parku Rzeźby na Bródnie, 5 lipca 2015 r.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Realizator projektu: Fundacja „Dom Kultury”

Partnerzy:

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w

Warszawie

Patronat Honorowy: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa

Narodowego

Patronat medialny projektu: TVP Kultura, Tok FM


 

Honorowy patronat Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej

Otrzymaliśmy honorowy patronat Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej
nad naszym projektem "Filia Parku Rzeźby w Areszcie na Grochowie".

Ta decyzja i ten list to dla nas radość i powód do dumy!

 

Nasz projekt został objęty patronatami TVP Kultury, Radia TOK.FM i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie!

Otwieramy Filię Parku Rzeźby w więzieniu na Grochowie

Dzięki inspiracji artysty Artura Żmijewskiego powstał ten nietypowy projekt:
wspólnie z artystami, aranżerem zieleni i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 
urządzamy Filię Parku Rzeźby w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów.

Prace koncepcyjne trwają już od czerwca zeszłego roku, ponieważ pomysł narodził się podczas
VI Edycji Parku Rzeźby realizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Parku Bródnowskim
w Warszawie.

Pierwsze warsztaty twórcze prowadzone dla kobiet odbywających karę więzienia już są za nami. 
Prowadził je Janek Bajtlik i były to warsztaty tworzenia logotypów. Powstał piękny logotyp zaprojektowany przez
osadzone i artystę.

Zaczęły się też prace aranżacji zieleni. W przestrzeni "publicznej" Aresztu zasadziliśmy pod okiem Darka Żukowskiego z firmy AG Complex
powojniki. Osadzone wykonały prace ogrodnicze i posadziły clematisy: Błękitny Anioł, Danuta, Polish Spirit, Warszawska Nike, Stefan Franczak.
Roślinki już rosną troskliwie podlewane.

Ruszają też prace rzeźbiarskie. 
Artyści biorący udział w projekcie: Paulina Pałka Antoniewicz, Janek Bajtlik, Paweł Athamer, Artur Żmijewski, Rafał Żwirek, grupa Reaktor - Laboroatorium Rzeźby.

Projekt jest realizowany przez Fundację "Dom Kultury" w partnerstwie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i firmą AG Complex, 
dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorem zdjęć "ogrodniczych" z Aresztu jest Bartek Godlewski.