FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

SZTUKA NA ZAMKU

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>


Sztuka na Zamku von mbrusster

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA PRAC POPROJEKTOWYCH JUŻ WKRÓTCE!

FIlM AGATY KNOBLOCH Z TVP KULTURA O WERNISAŻU W KORDEGARDZIE

SIĘ WYDAWAŁO
 
„Się wydawało" - do piosenki zespołu "Pustki" z płyty, na którą wszyscy czekamy, wideoklip kręciły dziewczyny z "półotworka". Pracami kierował Sławek Belina, a rzecz się działa w Galerii Kordegarda, w Walentynki.

 


Sławek Belina, artysta, fotograf, dziennikarz, poprowadził warsztaty wideoklipu dla dziewczyn osadzonych na oddziale półotwartym w więzieniu na Grochowie.
Kręcili klip do piosenki zespołu "Pustki", z płyty, która ukaże się na wiosnę tego roku. Materiał zbierali na ulicach Starówki, Krakowskim Przedmieściu, w samej galerii. W marcu będą go montowali.
Było energetycznie, było walentynkowo. Wideoklip pokażemy niebawem, tymczasem foty autorstwa ekipy "Kordegardy".
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach naszego projektu "Sztuka na zamku" dzięki uprzejmości Sławka, zespołu "Pustki", ekipy Kordegardy i Narodowego Centrum Kultury.

 

MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ:

 

 

ARTUR ŻMIJEWSKI

(ur. 1966)

Artur Żmijewski jest z wykształcenia rzeźbiarzem, tworzy przede wszystkim wideo. Jest również wydawcą, publicystą, redaktorem Krytyki Politycznej; kurator
Berlin Biennale w 2012 r. Uważa, że za pomocą sztuki można wpływać
na kształt życia społecznego, język i
pamięć.

Zobacz prace artysty w Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Cykl abstrakcyjnych akwarel prezentowanych na wystawie jest efektem wspólnej pracy Artura Żmijewskiego i więźniarek z jednego z warszawskich zakładów karnych. Każda z akwarel jest świadectwem spotkania dwojga ludzi: artysty i osadzonej, dokumentacją więzi i empatii. Najważniejsze jest tu właśnie spotkanie i wzajemny plastyczny dialog, a nie protekcjonalna misja artysty krytycznego, wzmacniającego kreatywność osób, które znalazły się na marginesie  społeczeństwa. Plastyka staje się tutaj najbardziej przystępnym językiem komunikacji międzyludzkiej, nabierając zarazem wymiaru politycznego.

Prace powstały w ramach projektu "Sztuka na zamku" Fundacji "Dom Kultury"

Wspólautorkami są: Natalia, Natalia, Paulina, Monika, Małgosia, Kasia, Agata, Ania, Aneta, Łucja, Ela z Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie.Artur Żmijewski, Wybór akwareli, 2013
akwarela, 30,2 x 40,3 cm
dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal, Warszawa i galerii Peter Kilchmann, Zurich


 

SZTUKA NA ZAMKU - WERNISAŻ PRAC POPROJEKTOWYCH

 

5 lutego w Galerii "Kordegarda" świętowaliśmy otwarcie wystawy prezentującej prace osadzonych i artystów, które powstały w cyklu ubiegłorocznych warsztatów artystycznych prowadzonych w więzieniu w Areszcie na Grochowie.

Prace powstały w 2013 roku. Wykonały je kobiety odbywające karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego tzw. ZAMKU wspólnie z najwybitniejszymi i wschodzącymi artystami polskimi:   Pawłem Althamerem, Arturem Żmijewskim oraz Pałką Antoniewicz, Elizą Proszczuk, Justyną Kabalą, Dobrawą Borkałą, Grupą Reaktor – Laboratorium Rzeźby. Poza pracami osadzonych i artystów na wystawie obejrzeć można było film Jacka Taszakowskiego “Sztuka na zamku - dokumentacja” oraz fotografie Małgorzaty Brus. Jest to zapis twórczy działań w trakcie realizacji programu.zobacz więcej>>

W wernisażu wzięły udział między innymi osadzone z oddziału półotwartego, artyści biorący udział w projekcie, a także Stanisław Chmielewski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, specjaliści Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, ppłk Zbigniew Królikowski – Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie oraz przedstawiciele świata polityki, mediów i artystycznego.
Kuratorami wystawy byli: Justyna Domasłowska Szulc, Ela Wrona, Antek Burzyński.
Fotorelację wykonała Małgorzata Brus.
Projekt "Sztuka na zamku" był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny nad nim objęła TVP Kultura, Radio RDC i Duży Format.

Za pomoc przy realizacji wystawy serdecznie dziękujemy Marysi Smoleńskiej i Lesiowi Wejcmanowi.
 

 

 

 

 

 

ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ PRAC POPROJEKTOWYCH  W GALERII KORDEGARDA 5 LUTEGO GODZ, 18

 

 

                                                                      ZAPRASZAMY!!!!!

WYSTAWA PRAC OSADZONYCH I NAJCIEKAWSZYCH ARTYSTÓW SZTUK WIZUALNYCH

 

W dniach 5-17 lutego 2014 r. można obejrzeć w Kordegardzie wystawę “Sztuka na zamku”.

 

Prace powstały w 2013 roku w Areszcie Śledczym na Grochowie.

Wykonały je kobiety odbywające karę więzienia na oddziałach zamkniętych, tzw. zamkach wspólnie z najwybitniejszymi i wschodzącymi artystami polskimi: Pawłem Althamerem, Arturem Żmijewskim oraz Pałką Antoniewicz, Elizą Proszczuk, Justyną Kabalą, Dobrawą Borkałą, Grupą Reaktor – Laboratorium Rzeźby.

 Zgromadzone prace to twórcze wypowiedzi osób, które nie istnieją w życiu społecznym. Dzięki sztuce doszły do głosu. Został nawiązany dialog: społeczeństwo na zewnątrz, słyszy głos z wewnątrz, z zamknięcia, z zamka. Z jednej strony czysty akt twórczy, z drugiej służebna rola sztuki w resocjalizacji.

 Poza pracami osadzonych i arystów na wystawie zobaczyć można film Jacka Taszakowskiego “Sztuka na zamku - dokumentacja” oraz fotografie Małgorzaty Brus. Jest to zapis twórczy działań za kratami.

 

Projekt “Sztuka na zamku” został zrealizowany przez Fundację “Dom Kultury” dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"GOTOWY DO STARTU" TO TYTUŁ ROBOCZY NOWEJ RZEŹBY POWSTAJĄCEJ W ARESZCIE NA GROCHOWIE

 

Odeszła królowa, niech żyje nowa rzeźba!!! Grupa Reactor z dziewczynami z półotworka Aresztu na Grochowie rozpoczęła nowe działania twórcze. Powstaje nowa rzeźba, która ma symbolizować start w nowe życie na wolności. I znów z kawałków pospawanego złomu, pozawijanego drutem i siatką metalową wyłania się postać...

"KRÓLOWA" OPUŚCIŁA ZAMEK

 

28 listopada w pochmurny dzień w eskorcie Grupy Reaktor rzeźba wykonana przez osadzone z zamka opuściła więzienie na Grochowie. Rozpoczęła nowe życie w sensie dosłownym, czekają na nią galerie sztuki w Polsce i na świecie. Tylko u nas unikalne zdjęcia wynoszenia rzeźby z świetlicy za bramę grochowskiego Aresztu.

WARSZTAT MODOWY "NA ZAMKU" ARTURA ŻMIJEWSKIEGO

 

 

Trzeba trafić do więzienia, żeby móc czegoś takiego doświadczyć - rzekła dziewczyna z zamka, która brała udział w warsztatach modowych Artura Żmijewskiego w ostatni czwartek.

Artysta przywiózł ekipę 10 osób: makijażystki, fryzjerkę, manikiurzystkę, stylistkę, dokumentalistów, fotografa. Całą masę różnego sprzętu wynajętą półciężarówką. W małej nieprzytulnej świetlicy zamkniętego oddziału siódmego powstało studio filmowe. 10 dziewczyn z zamka zostało poddanych twórczym wizualnym przemianom.
Ale nie tylko wizualnym, wraz ze zmianą wyglądu wstępował w nie nowych duch. Wyprostowana sylwetka, podniesione czoło, radość, śmiech, najpierw pełne niedowierzania, potem coraz śmielsze spojrzenia w lustra. Na chwilę były gdzie indziej. Wszytkie pierwszy raz w życiu uczestniczyły w takiej sesji. Obfotografowane, obfilmowane ze wszystkich stron, gwiazdy filmowe, królewny. No a potem był obiad i powrót do szarej rzeczywistości. Ale radość pozostała i fotografie. I przekonanie, że można, że one też tak potrafią, jeśli tylko ktoś się nad nimi nachyli, poświęci im trochę czasu, energii, starania.

To było wielkie przeżycie, być może jedyne w życiu.
Warsztaty modowe zostały przeprowadzone w ramach "Sztuki na zamku" wyłącznie środkami Artura Żmijewskiego i jego przyjaciół.

PS. Artysta przyniósł ze sobą drugie śniadanie - dla wszystkich wykonawców.

 

Dziękujemy pracownikom Aresztu za umożliwienie przeprowadzenia warsztatów i wyrozumiałość, w szczególności dyrektorowi jednostki, Zbigniewowi Królikowskiemu i wychowawczyni Ewie Smolińskiej. A także paniom oddziałowym, które miały w związku z nami o wiele więcej biegania.

 

PÓŁOTWOREK NA JAZDOWIE

Dziewczyny z oddziału półotwartego Aresztu Śledczego Warszawa Grochów zostały zaproszone

do wzięcia udziału w kolejnych działaniach artystycznych, tym razem na Jazdowie.

Ekipa rozpoczęła pracę nad swoją rzeźbą 28 października. Zajęcia prowadzili Ania, Witek i Paweł

z Laboratorium Rzeźby Reaktor. W Domku Herbacianym przy ul. Jazdów 8/2 ugościł nas Marcin Leszczyński. Poczęstował wspaniałą herbatą i opowiedział o akcji Pawła Althamera "Wspólna sprawa", prezentując jeden z kultowych złotych kombinezonów. 

Praca nad rzeźbą będzie kontynuowana. Niestety w innym miejscu, ponieważ budynki na Jazdowie zostaną przez Miasto rozebrane już na początku listopada. Dobrze, że dziewczyny z półotworka zdążyły poznać to miejsce!


 

WARSZTATY RZEŹBY PAWŁA ALTHAMERA I GRUPY REACTOR DOBIEGŁY KOŃCA!

 

Rzeźba osiągnęła kształt ostateczny. Trochę zepsuł jej się tyłek, trzeba będzie dospawać, ale to już po przetransponowaniu jej do galerii. W prawej ręce trzymać będzie inną rzeźbę - ceramiczną.
Dziewczyny skończyły pracę z żalem, chciałyby jeszcze, bo to były fajne warsztaty.
Jednak czas na coś nowego.

Warsztaty rzeźby były częścią projektu "Sztuka na zamku" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 PAŹDZIERNIKA GRUPA NOWOLIPIE I PAWEŁ ALTHAMER GOŚCILI GRUPĘ Z PÓŁOTWORKA

 

W pracowni ledwie pomieściło się 20 osób, więc zamiast rzeźbienia w glinie, Paweł zaproponował kongres rysowników.
Osadzone z oddziału półotwartego Aresztu Śledczego Warszawa Grochów już kolejny raz spotkały się z artystami z Grupy Nowolipie. Powstała fajna praca na dużym formacie. Przy kawie i herbacie toczyły się rozmowy towarzyskie. Jak w klubokawiarni.
Na zajęcia zajrzała nasza specjalistka od PR, Asia Zientarska i ekipa z TVP Kultura (naszego patrona medialnego) z Agatą Knobloch na czele.

Wpadli też Paulina Pałka Antoniewicz i Jacek Taszak Taszakowski.

Wizyta była częścią projektu "Sztuka na zamku" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i współtworzonego przez wielu wolontariuszy, artystów i nieartystów.

 

PRYWATNE (NIEMAL) WARSZTATY MALOWANIA - ARTUR ŻMIJEWSKI NA ZAMKU

Bardzo klimatyczne i niemal intymne były dzisiejsze warsztaty (15 października) na zamku prowadzone przez światowej klasy artystę, Artura Żmijewskiego dla dziewczyn z zamka.

Mistrz prowadził zajęcia malowania tuszem dla trzech tandemów osadzonych. Spokojnie, intymnie, twórczo. Powstawały abstrakcje. Towarzyszyły rozmowy. Spokój i przyjemne wyluzowanie.

W zajęciach wzięły udział dwie pary dziewczyn z zamka i jedna para dziewczyn z półotworka.
Rezultaty zamieszczamy na świetnych fotach Małgosi Brus.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Sztuka na zamku" współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

OBLEKANIE W CIAŁO
 

Warsztaty rzeźby dla osadzonych na zamku dziewczyn, prowadzone przez Pawła Althamera i chłopaków z Reactora  w ramach naszego projektu "Sztuka na zamku"


7 października rzeźba nabrała ciała. Otrzymała też twarz. 
Czym jest dla ciebie ta rzeźba - pytałyśmy dziewczyny: "Jest mną, mną na wolności".

"Pierwszy raz w życiu robię coś takiego, pierwszy raz w życiu uczestniczę w czynnościach artystycznych, przedtem, na wolności, nie miałam okazji, nikt mi tego nie proponował. Dopiero tu w więzieniu mogę stwierdzić, że potrafię tworzyć, że jestem twórcza. To fantastyczne uczucie!"

Projekt "sztuka na zamku" jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

NIEZWYKŁY SPACER, NIEZWYKŁY PARK


Paweł Althamer przewodnikiem!

4 października Grupa Nowolipie i dziewczyny z oddziału półotwartego
Aresztu na Grochowie odbyli niezwykły spacer po Parku Rzeźby.
Przewodnikiem był sam Mistrz, Paweł Althamer.

Spotkaliśmy się przy Sylwii - rzeźbie stworzonej przez Grupę Nowolipie.
Potem Mistrz opowiadał o koncepcji i powstaniu tego miejsca, przedstawiał eksponaty,
ujawniał ich historię, przybliżał sylwetki artystów. Zdradził, jaką rolę park pełni w jego
życiu, historycznym i artystycznym. Spacer filmował inny artysta: Jacek
Taszak Taszakowski (widać go przy BRÓDNIE).
Poza tym, słońce świeciło, niebo było bez chmur, anioł (najświeższy
eksoponat parkowy) mocno błyszczał. Raj na ziemi.

Spacer jest częścią projektu "Sztuka na Zamku" Fundacji "Dom Kultury",
współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

KULMINACJA - WARSZTATY PAWŁA ALTHAMERA I GRUPY REACTOR

4 września Paweł Althamer i chłopaki z Grupy Reactor, Witek Nazarkiewicz i Przemek Pietrzak wraz z dziewczynami z zamka dokonali cudu. Aktu kreacji: prawie z niczego, ze złomu powstała postać, uosobienie wolności.

Nie pokażemy jej dzisiaj, bo jest nieskończona.
Na kolejnych zajęciach dziewczyny będą spawać, drutować, owijać, okręcać, sklejać, aż ich rzeźba osiągnie stan doskonały.

Bardzo dziękujemy artystkom i artystom, wszystkim uczestnikom w różnych rolach oraz pracownikom Aresztu Śledczego Warszawa Grochów, szefowi mjr Zbigniewowi Królikowskiemu i Ewie Smolińskiej za pomoc, wyrozumiałość i życzliwą gotowość w rozwiązywaniu na bieżąco problemów.
Pogodzie też dziękujemy, była super.

Warsztaty "Sztuka na zamku" są współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad nimi objęli: Radio RDC, magazyn Duży Format, TVP Kultura.

PLAKAT "SZTUKI NA ZAMKU"

 

Autorką plakatu i logo "Sztuki na zamku" jest artystka, graficzka Joanna Burakowska.

Artyści którzy którzy razem z osadzonymi w więzieniu na Grochowie tworzą SZTUKĘ NA ZAMKU

JUSTYNA KABALA

DOBRAWA BORKAŁA

ELIZA PROSZCZUK

GRUPA REACTOR- Anna Zielińska, Witold Nazarkiewicz, Konrad Chmielewski

PAWEŁ ALTHAMER

ARTUR ŻMIJEWSKI 

PAULINA PAŁKA ANTONIEWICZ

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. Powstaną unikatowe dzieła

będące efektem współtworzenia artystów z osadzonymi. Projekt zwieńczy wystawa w warszawskiej Kordegardzie. Całość jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

opieką medialną zajmuje się dziennikarka Joanna Zientarska, a patronatem objęli nas: Duży Format "Gazety Wyborczej", TVP Kultura, Polskie Radio "Radio Dla Ciebie"

DUPA NA ZAMKU

 

Paulina Pałka Antoniewicz
(ur. 1986 w Warszawie) Absolwentka Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, asystentka Pawła Althamera.
W swej twórczości zajmuje się głównie poszukiwaniem dystansu. Do siebie. I całego świata też.

https://www.facebook.com/TylekPalki.PalkasAss
http://paulinaantoniewicz.carbonmade.com/

W ramach "Sztuki na zamku" warsztaty prowadziła Paulina Pałka Antoniewicz. Tytuł przewrotny i prowokujący: "Dupa na zamku", nawiązujący do projektu artystki "Tyłek Pałki", o którym więcej na fanpage'u:https://www.facebook.com/TylekPalki.PalkasAss.

Na naszych zajęciach generalnie dziewczyny produkowały pocztówki z pozdrowieniami z zamka. Znalazły się jednak działania nawiązujące do "Tyłka Pałki".  Na fotach widać nieskończone jeszcze projekty pocztówek oraz kilka pup. Zajęcia będą kontynuowane!

TAJEMNICZY OGRÓD JUSTYNY KABALI

 

Justyna Kabala, wybitna polska malarka młodego pokolenia, autorka znanego obrazu "Trawa na śniadanie"

pokazała osadzonym dziewczynom ogrody Bocha, Henri Rousseau, Józefa Mehoffera i swoje fotografie ogrodów z Madery.

Powstało dużych rozmiarów dzieło zbiorowe. obraz namalowany został na płótnie, a wnikliwy widz dostrzeże ukryte wsród palm i liści ptaki, motyle, zwierzęta i tajemnicze oczy..

 

 

Ogród przedziwny
W przedziwnym mieszkam ogrodzie, 
Gdzie żyją kwiaty i dzieci 
I gdzie po słońca zachodzie 
Uśmiech nam z oczu świeci. 

Wodotrysk bije tu dziwny, 
Co śpiewa, jak śmiech i łkanie; 
Krzew nad nim rośnie oliwny 
Cichy jak pojednanie. 

Różom, co cały rok wiernie 
Kwitną i słodycz ślą woni, 
Obwiązujemy lnem ciernie, 
By nie raniły nam dłoni. 

Żywim rój ptaków, co budzi 
Ze snu nas rannym powiewem, 
Ucząc nas iść między ludzi 
Z dobrą nowiną i śpiewem. 

I mamy ule bartnicze, 
Co każą w pszczół nam iść ślady 
I zbierać jeno słodycze 
Z kwiatów, co kryją i jady. 

I pielęgnujem murawę, 
Plewiąc z niej chwasty i osty, 
By każdy, patrząc na trawę, 
Duszą, jak trawa, był prosty.

Leopold Staff

 

 

WARSZTATY Z MEDALIONÓW

 

Artystyczne warsztaty z medalionów prowadzone w ramach projektu "Sztuka na zamku" przez Anię Zielińską i Witka Nazarkiewicza z Kordegardy.
Na początku uczestniczek nie było wiele. Artyści rozłożyli materiały i opowiadali, co będzie się działo na warsztacie. Raptem zjawiła się kolejna grupa osadzonych i cała świetlica wypełniła się chichotem i więziennymi ploteczkami. Szybko jednak gwarna atmosfera przemieniła się w skupienie i ciężką pracę twórczą.
Dziewczyny szkicowały na kartkach wzory, które przenosiły na gipsowe formy za pomocą małych dłutek i innych ciekawych narzędzi (np. dentystycznych!).
Większość z nich tworzyła z myślą o bliskich - powszechnym motywem były serca oraz ciepłe słowa skierowane do dzieci, mężów..
Niektóre więźniarki zaczerpnęły inspirację z albumów przyniesionych przez Anię i Witka, więc pojawiły się ciekawe wzory secesyjne. Pochłonięte grawerowaniem dziewczyny prawie zapomniały o obiedzie i w pośpiechu opuściły salę, prosząc o kolejne warsztaty z tej serii, by mogły dalej rozwijać swoje umiejętności.
Ania i Witek opuścili więzienie bardzo zadowoleni.
Autorka tekstu i zdjęć: Marynia Smoleńska

ZAMKOWE SNY -  POCZĄTEK PROJEKTU "SZTUKA NA ZAMKU" 

 

Dobrawa Borkała, młoda, niezwykle barwna artystka, świetnie zapowiadajaca się na światowej arenie sztuk plastycznych poprowadziła warsztat z osadzonymi na temat...snu. Osadzone wykonały "łapacze snów", mają one za zadanie oddzielić te dobre od złych, a wiadomo że tych drugich w tym miejscu jest znacznie więcej...

NIEFORMALNA INAUGURACJA PROJEKTU „SZTUKA NA ZAMKU"

 

 

Dziś po pracowniach ASP w Warszawie w ramach inauguracji naszego projektu ze sztuki współczesnej, oprowadzał osadzone z półotworka Zakładu Karnego na Grochowie, Artur Żmijewski wybitny polski artysta multimedialny, rzeźbiarz. Osadzone miały okazję wykazać się swoimi umjejętnościami twórczymi. Wyprawie do ASP towarzyszyła Joanna Zientarska. 

BOMBA W GÓRĘ: „SZTUKA NA ZAMKU”


W maju ruszamy z nowym projektem artystycznym w więzieniu dla kobiet w Areszcie na Grochowie. To będzie prawdziwy hit: młodzi artyści i międzynarodowe gwiazdy naszej sztuki wizualnej realizować będą warsztaty z dziewczynami z zamka i półotworka. 

Niespotykany do tej pory miks: osoby wykluczone - odbywające karę pozbawienia wolności nawiążą z resztą społeczeństwa szczególną twórczą więź: wezmą udział w akcie twórczym z artystami, członkami Grupy "Nowolipie" (osobami chorymi na stwardnienie rozsiane), zaprzyjaźnionymi seniorami i uczniami I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska". Powstaną szczególne artefakty. Opiekę nad stroną artystyczną objął już sam mistrz: Paweł Althamer. 

W projekcie wezmą udział recydywistki i "petki" (osadzone po raz pierwszy) z oddziału zamkniętego oraz kobiety odbywające karę pozbawienia wolności na oddziale półotwartym - one będą brały udział w warsztatach realizowanych na zewnątrz jednostki. W działaniach wspomogą nas pracownicy Służby Więziennej z Grochowa, w tym Arleta Pęconek, bliska współpracowniczka naszej Fundacji, w więzieniu odpowiedzialna za aktywność kulturalno-oświatową osadzonych.

Na zakończenie projektu powstanie niecodzienna wystawa, prezentowana w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów, w galerii zewnętrznej i na WWW. 
Wkrótce zdradzimy więcej elementów programu i opowiemy o artystach biorących udział w projekcie. 
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotografie autorstwa Małgosi Brus zostały zrobione na ostatnich warsztatach rzeźbiarskich Pawła Althamera na zamku w Areszcie na Grochowie w zimie 2012 r.