FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Eli Wrony

WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI, SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z NAVALEM

 

W niedzielę 21 maja uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Navalem w ramach Warszawskich Targów Książki. Zaproszeni zostali chłopcy z ośrodków z Barskiej i Patriotów. 
Były operator GROM-u prezentował swoje książki i opowiadał historie ze własnej żołnierskiej przeszłości. Przybliżył nam specyfikę i etos GROM-u, opowiadał o selekcji w Bieszczadach i akcjach, w których uczestniczył. Przedstawił model życia oparty na odważnych wyborach i konsekwentnym dążeniu do wybranych celów. To było bardzo poruszające i inspirujące.
Potem spotkaliśmy się z Navalem na stoisku, gdzie podpisywał nam książki i pamiątkowe pocztówki.
Dodatkowo była to okazja, by poznać wydarzenie, jakim są Warszawskie Targi Książki oraz PGE Narodowy w roli lokalizacji dla wydarzenia kulturalnego.
Gorące podziękowania dla Magdy Wertyńskiej i Joanny Sasinowskiej za umożliwienie nam uczestniczenia w tym spotkaniu.

SYRENY, EDUKACJA MUZEALNA

 
Wraz z dwiema grupami chłopców - wychowanków ośrodków z Barskiej i Osowskiej uczestniczyliśmy w oprowadzaniu po wystawie "Syrena herbem twym zwodnicza" zorganizowanej w nadwiślańskim pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Bardzo zmysłowe i poruszające dzieła artystów polskich i zagranicznych, współczesnych i dawnych. Legendy związane z syrenami, legendy o syrenie warszawskiej, historia i znaczenie herbu Warszawy. Syrena w wielu wymiarach, przefiltrowana przez różnorodne estetyki artystyczne.Otwierająca naszą wrażliwość na człowieka, na inność, na wolność. Każdy znalazł tu coś, co go poruszyło i/lub zachwyciło.
Bardzo dziękujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za umożliwienie nam zwiedzania z edukatorkami.

MŁODZIEŻ Z BARSKIEJ POZNAJE KULTURĘ ARABSKĄ I ISLAMSKĄ

 

Ada Palińska-Saadi i Samir Saadi byli gośćmi Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Barskiej 4. Spotkanie z nimi miało na celu przedstawienie kultury arabskiej i islamu w przystępny i ciekawy sposób, "z pierwszej ręki". Bardzo interesująca prezentacja, przejrzysta opowieść i pokazanie przedmiotów związanych z życiem muzułmanina przybliżyło chłopcom z Barskiej zagadnienie i przyczyniło się do stawienia czoła stereotypom i uprzedzeniom. Po prezentacji było mnóstwo pytań i refleksji. Ada i Samir zaprosili młodzież do warszawskiego Centrum Wielokulturowego, w którym na co dzień można obcować z przedstawicielami innych kultur i rozwijać się w sferze edukacji multikulturowej.
Dziękujemy Adzie i Samirowi, Joasi Moledzie i Magdzie Wertyńskiej oraz oczywiście Chłopakom - uważnym słuchaczom i rzeczowym rozmówcom. !

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

CHOPIN W NOWYM ŚWIECIE


To było niezwykłe przeżycie, przede wszystkim muzyczne. 28 marca uczestniczyliśmy wraz z grupą chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Patriotów w  jednym z koncertów w ramach VIII edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Koncert miał miejsce w Nowym Świecie Muzyki (Nowy Świat 63), a zaproszeni zostaliśmy przez Partnera wydarzenia - Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin.
Jazzowe adaptacje Pawła Kaczmarczyka wciągnęły nas wszystkich. Niezwykle dynamiczne i energetyzujące wykonania przybliżyły nas do muzyki Chopina i za te doznania gorąco dziękujemy, przede wszystkim Monice Rosińskiej, dzięki której mogliśmy w tym koncercie uczestniczyć.
Gorące podziękowanie także dla Małgosi Brus za dokumentację fotograficzną, Magdy Wertyńskiej za obecność i pomoc oraz Marleny Kowalczyk za opiekę nad grupą.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 

INAUGURACA PROGRAMU STYPENDIALNEGO "AKTYWIZACJA KULTURALNA MŁODZIEŻY Z OŚRODKÓW WYCHOWAWCZYCH"

 

9 lutego  2017 r. w praskiej pracowni artystów z grupy Reaktor - Laboratorium Rzeźby odbyły się pierwsze zajęcia z młodzieżą z MOW-u przy ul. Barskiej 4. Był to warsztat linorytu, którego pomysłodawczynią i główną realizatorką była Anna Zielińska. Chłopcy wyryli bliskie sercom symbole, logotypy i hasła, a następne kolorowali je i uwieczniali na koszulkach. Było bardzo inspirująco, wesoło i twórczo. Dodatkowym atutem spotkania była możliwość przyjrzenia się twórczej pracy rzeźbiarzy w ich własnej pracowni, posłuchanie opowieści twórców z Reaktora i obejrzenie dzieł, które realizują.
Bardzo dziękuję: Ani Zielińskiej, Ludwikowi Wieleckiemu, Przemkowi Pietrzakowi, Pawłowi Chmielewskiemu, Joannie Moledzie i Monice Rosińskiej za organizację, gościnność i pomoc w prowadzeniu warsztatu.
Dziękuję Chłopakom z Barskiej za otwartość, humor i pracę z pasją!

Warsztat zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

ELA WRONA, PREZESKA FUNDACJI  „DOM KULTURY" STYPENDYSTKĄ MKIDN W 2017

 

 

Dobre wieści na Nowy Rok!

Ela Wrona, nasza Prezeska, otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury na 2017 rok. Bardzo się cieszymy i dziękujemy! 

ELA WRONA 

 

Animatorka kultury, ukończyła teologię katolicką, działała w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy  „Polis".  Pracowała w wydawnictwie Perspektywy Press oraz firmie eventowej Biuro Królewny Piki. Współautorka książki  „Opowieść o radości i cierpieniu". Propagatorka idei wyrównywania szans społecznych, przeciwdziałania wykluczeniu i budowania postaw otwartości na człowieka, zwłaszcza człowieka zagrożonego marginalizacją. Od 2007 roku w zarządzie Fundacji  „Dom Kultury".