FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

W KRATKĘ

 Film Moniki Michalak o "W Kratkę"

http://vimeo.com/66315195

W KRATKĘ wersja w PDF

Informacje

"W Kratkę" - to magazyn osób osadzonych. Pismo jest współtworzone przez środowisko artystyczne. Teksty piszą kobiety z Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów. Grafikę tworzą znakomici polscy plastycy.
Opis
Po co interesować się życiem osadzonych? Po co tym ludziom pomagać, skoro jest tak wiele innych osób i środowisk, które też cierpią – i to bez własnej winy?

Może w imię wielkoduszności lub w imię społecznego obowiązku pomocy osobom wykluczonym, a może aby zobaczyć w osadzonych bliźniego lub aby oszczędzać publiczny grosz, zmniejszając liczbę przestępstw, może na przekór sobie, a może zupełnie bez powodu, po prostu – aby zrobić coś dobrego. 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * 

„W Kratkę” jest bardziej procesem niż więzienną gazetką. Procesem, w którym chodzi o odwagę, przełamanie się, szczerość, podzielenie się swoim bólem, tęsknotą, swoimi nadziejami i radościami. Prowadzi to do resocjalizacji i readaptacji społecznej.

„W kratkę” powstało jako efekt uboczny wielu projektów prowadzonych przez Fundację "Dom Kultury" z kobietami osadzonymi w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. Redaktorem Naczelnym magazynu jest Leszek Wejcman, prowadzący w areszcie program szkoleniowy Lekcja Pisania. 

Autorką szaty graficznej jest Magdalena Byczewska. Swoich prac użycza wielu artystów, wśród nich: Dobrawa Borkała, Justyna Kabala, Eliza Proszczuk, Małgorzata Brus, Paweł Althamer. Wszystkie teksty i niektóre elementy graficzne tworzą osoby osadzone. 

„W Kratkę” nie ma na razie mecenatu instytucji, hojnego sponsora ani przyznanego grantu. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt pracują bez honorariów. Dlatego w tym pierwszym, najtrudniejszym okresie bardzo zależy nam na każdym, najmniejszym wsparciu. 

Pierwszy numer magazynu "W Kratkę" pojawi się 8 marca 2013 roku. "W Kratkę" będzie kwartalnikiem. 
https://www.facebook.com/pages/W-Kratk%C4%99/345141352243356?fref=ts

Kontakt
Justyna Domasłowska-Szulc 
Fundacja "Dom Kultury"
tel.: +48 605 284 599
e-mail: jdszulc@biurokrolewnypiki.pl

WIZYTA REDAKCJI "W KRATKĘ" W ARESZCIE ŚLEDCZYM WARSZAWA-BIAŁOŁĘKA

 

Redaktor Naczelny kwartalnika "W Kratkę" Leszek Wejcman i przedstawicielki Fundacji "Dom Kultury" spotkali się z osadzonymi i pracownikami Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka w celu nawiązania współpracy. Zapowiada sie interesująco! Jesienią ruszamy z nowymi działaniami na Białołęce.

Autorem fotografii jest wychowawca mł. chor. Adam Kałamański.

„W KRATKĘ" NR 2

 

Komiks - Bohaterką komiksu jest Luna - niewinnie osadzona superbohaterka, obdarzona nadludzkimi mocami i niezwykłym charakterem.
Autorką rysunków jest Dobrawa Borkała.
Autorem pomysłu - Leszek Wejcman.
Osadzone współtworzą fabułę i dialogi.

KONFERENCJA PRASOWA Z OKAZJI WYDANIA 1 NUMERU „W KRATKĘ"

SPOTKANIE PRASOWE W CAFE KULTURALANA

 

8 marca 2013 roku miało miejsce spotkanie prasowe z okazji wydaniea 1 numeru kwartalnika „W Kratkę"

Swoja obecnością zaszczyciły nas władze Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, licznie przybyli dziennikarze. Konferencje prasowa poprowadziła Joanna Zientarska.