FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Justyny Domasłowskiej Szulc

JUSTYNA DOMASŁOWSKA SZULC, WICEPREZESKA FUNDACJI „DOM KULTURY" STYPENDYSTKĄ MKIDN W 2015 

 

Bardzo miło nam zakomunikować, że człowiek naszej Fundacji, Justyna Domasłowska Szulc, otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Aktywność obywatelska".

W ramach stypendium prowadzić będzie edukację kulturalną i artystyczną w więzieniu dla kobiet na warszawskim Grochowie w ramach nieformalnego programu "Kultura na zamku". Na bieżąco będziemy Was informować o działaniach. Zostańcie z nami! 

Działania w ramach stypendium MKiDN

SMACZNE NOWOROCZNE WARSZTATY

 

Nowy Rok zaczęliśmy super zdrowymi, smacznymi warsztatami Marty Dymek i Dagmary Stępień z Jadłonomii. 

 

Dziewczyny wpadły z wizytą na oddział zamknięty Aresztu Śledczego Warszawa Grochów. Marta nauczyła nas jak robić marynaty o różnych smakach z tofu i buraczków, wyjaśniła, do czego służą płatki drożdżowe i dlaczego dieta wegańska sprzyja naszemu zdrowiu (i innych stworzeń również). 

 

Super przepisy na wegańskie gotowanie znajdziecie na blogu Marty jadlonomia.com.

 

A przy okazji, Marta wyznała, że jej ulubione danie to: http://www.jadlonomia.com/przepisy/krem-buraczany-z-mlekiem-kokosowy/

 

W Nowym Roku Życzymy wszystkim SMACZNEGO!

 

WARSZTATY OPOWIADANIA

 

Opowiadacz Jarek Kaczmarek i Gwidon Cybulski muzyk, pieśniarz, multiinstrumentalista, czyli artyści ze Stowarzyszenia Studnia O, zaczarowali ludzi i czasoprzestrzeń na zamku swoimi opowieściami.

Ich przedstawienie, opowieść o bluesie, wolności, poszukiwaniu sensu życia, było zaproszeniem uczestniczek w świat sztuki opowiadania. 

Wciągające historie, świetna muzyka grana na instrumentach etnicznych, interakcja. 

To początek warsztatów opowiadania, które wkrótce po Festiwalu Sztuki Opowiadania, organizowanym przez Studnię O, ruszą na oddziałach zamkniętych więzienia na Grochowie.

 

http://studnia.org/

 

Joanna Mazur

JAK OGARNĄĆ ŻYCIE???

 

Justyna Mazur, autorka bloga "Krótki poradnik (jak ogranąć życie)" spotkała się wczoraj z dziewczynami z  eWKratke. Opowiedziała im o sobie, truamtycznych przeżyciach z wcześniejszej modości, o genezie bloga, ale także o ostatnim swoim poście "Dagmara od bojlera i pralki", czyli o Szczęśliwej Paczce. 

Zaiskrzyło. Będzie kontynuacja. Będą warsztaty blogowe. 

Dodać trzeba, że blog Justyny został wybrany Blogiem Roku 2014 w kategorii Życie i społeczeństwo oraz otrzymał wyróżnienie główne.

 

 
 

KUCHNIA WEGAŃSKA? TAK!

 

Nawet najbardziej zagorzałe mięsożerczynie stwierdziły, że to, co ugotowała dla nich Marta Dymek, autorka bloga i książki "Jadłonomia". Było smaczne, ciekawe, świetne, mimo że bez mięsa i nabiału. Czystoroślinne a da się zjeść ze smakiem. Warsztaty były filmowane, a to co się na nich działo, będziecie mogli obejrzeć w programie Marty na antenie Kuchni +.

 

 

W WIĘZIENIU NA OSTRO

 

Były piły, dłuta, noże, szlifierki i inne ostre narzędzia - Kasia i Paulina z organizacji "Wióry lecą" poprowadziły warsztaty stolarki dla kobiet na oddziale zamkniętym więzienia w Areszcie Śledczym na Grochowie. Wióry leciały, powstały półki na wszystko i eleganckie pufy do siedzenia, z tapicerką!!!! Ze skrzynek na jabłka znalezionych na więziennym śmietniku....

Świetne warsztaty, zaskakujące efekty, odkrywanie talnetów, nauka nowych umiejętności, dzięki Kasi Sawko.

Kasia na co dzień prowadzi warsztaty stolarki na warszawskim Mokotowie. Kto chce, może zapisać się na zajęcia na stronie:

https://wioryleca.wordpress.com/ 

Wióry lecą (stolatrka dla kobiet i nie tylko).

SPOTKANIE FOTOGRAFICZNE NA ZAMKU

 

"Jedno zdjęcie warte jest 1000 słów powiedział Cartier Bresson" -  to tytuł dzisiejszego spotkania fotograficznego na zamku. Był pokaz najważniejszych fotografii prasowych, dziewczyny poznawały stare i współczesne aparaty fotograficzne, a potem wzajemnie sobie robiły zdjęcia, także dzisiejsza relacja fotograficzna jest ich autorstwa. Powstało mnóstwo portretów, ale ich nie opublikujemy. Warsztaty poprowadziły Małgosia i Zuzanka Brus. 

MONOTYPIA - WARSZTATY JOASI ŚWIERCZYŃSKIEJ

 

Na warsztacie z Joasią Świerczyńską na grochowskim zamku poznaliśmy nową technikę graficzną - monotypię. 

Joasia zadała do wykonania pracę "Ja smutna ja wesoła", co dało początek zupełnie nowej przygodzie twórczej. Powstały urzekające grafiki -  można to zobaczyć na fotografiach wykonanych przez Bartka Godlewskiego, naszego zaprzyjaźnionego wychowawcy od kultury i oświaty.
Joasia Świerczyńska umówiła się na następny warsztat przez świętami Bożego Narodzenia. Oj, ładne będą kartki w tym roku...

 

Agnieszka Caban

TOŻSAMOŚĆ I KULTURA ROMSKA

 

Agnieszka Caban, wiceprezeska Radomskiego Stowarzyszenia Romów "Romano Waśt" i redaktorka naczelna "Kwartalnika Romskiego" odwiedziła dziewczyny z zamka z prelekcją na temat tożsamości i kultury Romów. Mówiła o współczesnej sytuacji Romów w Polsce i na świecie, o historii i obyczajowości. Spotkanie było pełne skupienia, szczerych pytań i komentarzy. Dziewczyny bardzo się wciągnęły w tematykę, wymogły na Agnieszce kontynuację i pogłębienie tematu.

Ma to tym większe znaczenie, że wśród kobiet w więzieniu na Olszynce Grochowskiej odbywają karę również Romki. 

JUBILERKA - RZECZ NIEPOSPOLITA

 

Dawno tylu emocji i nerwów nie był ona naszych zajęciach jak na warsztatach prowadzonych przez artystę Waldka Petryka. Tym razem dziewczyny próbowały swoich sił w tworzeniu biżuterii z druciku i koralików. Takie zdrobnienia, bo rzeczywiście forma była drobna. Po prostu warsztaty jubilerskie.

 

Aleka Polis

ALEKA POLIS, ARTYSTKA, FEMINISTKA, ANARCHISTKA

 

Podczas wizyty na zamku w więzieniu na Grochowie Aleka pokazała dziewczynom swoje wybrane - z racji ograniczeń czasowych (obiad!) prace. Wprowadziła w świat swoich wartości, tłumaczyła znaczenie symboli, opowiadała o konsytuacji, dzięki czemu dziewczyny oglądały i słuchały jej z zapartym tchem. Spotkanie służyło także zapoznaniu obu stron, ponieważ artystka planuje realizację wspólnego projektu z dziewczynami pod koniec października.

ORIENTUJEMY SIĘ! (CZYLI OPS BIAŁOŁĘKA POMAGA OSADZONYM NA GROCHOWIE)

 

Elżbieta Stec Michałowska, pracownica Ośrodka Pomocy Społecznej na Białołęce i społeczniczka z prawdziwego zdarzenia odwiedziła osadzone z zamka na Grochowie.

Zainteresowanie uczestniczek było ogromne, i wielka frekwencja. Przez prawie 2 godziny Ela udzielała porad: jakie są możliwości po wyjściu z Zakładu Karnego, gdzie skierować 

pierwsze kroki, co się należy i co zrobić żeby nie popełnić błędów i nie dać się zbyć niekompetentnemu urzędnikowi. Ale nie tylko.

Długo by wymieniać poruszane tematy, okazuje się że wszelkie poradniki na papierze i w Sieci nie zastąpią kontaktu z osobą życzliwą i chętną do udzielenia pomocy.

WARSZTATY WIEŃCOWE

 

Niedługo święto Matki Boskiej Zielnej, z tej okazji Małgosia Brus odwiedzi dziewczyny z zamka i przyniesie im trochę dojrzałego lata w postaci kwiatów polnych, ziół i zbóż. Opowie o tradycjach z tym świętem związanych i nauczy robić wieńce. A tymczasem zobaczcie, jak Małgosia zbiera materiały do warsztatów. ;) 

Ozgur Soner z osadzonymi z zamka, fot. Zuzanna Rejmer

PIEKNO TKWI W RÓŻNORODNOŚCI

 

To motto Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Zuzanna Rejmer i Ozgur Soner, uchodźca z Turcji odwiedzili dziewczyny na zamku w więzieniu na Grochowie w ostatni czwartek. Rozmawiali o uchodźcach w Polsce i na świecie, o zjawisku przymusowej migracji, o otwartości na przyjmowanie migrantów i o tym, że wszyscy mozemy stać się uchodźcami....

Spotkanie realizowane było w ramach programu "Aktywność Obywatelska".

 

WARSZTATY LINORYTU AGI SCHROEDER

 

Aga przywiozła do więzienia profesjonalne dłuta, farby drukarskie, wałki, naftę, kartony i kawałki linoleum ze swojej pracowni, Studia Miłamała, a nawet rękawiczki, żeby nikt się nie pobrudził. Pełen profesjonalizm!

Dziewczyny pierwszy raz pracowały z linorytem, były zachwycone, choć na początku podeszły do sprawy z rezerwą. 

Artystka niczego nie narzucała, ani tematu, ani koloru odbitek. W większości powstały linoryty z motywami roślinnymi, a na koniec świetna praca zbiorowa, na której wszyscy się podpisali. 

Aż zabrakło czasu i nasz opiekun Bartek na koniec musiał nam pomóc wszystko poskładać, żeby dziewczyny zdążyły na obiad.

 

ROBIMY FILM ANIMOWANY!

 

Pierwsze warsztaty wprowadzające w animację poprowadziła Agnieszka Sadurska, graficzka, scenarzystka i reżyserka filmów animowanych. Twórczyni m. in. „Zwierzojeża” i „Podróży na burzowej chmurze”.

Dziewczyny z zamka uczyły się pierwszych kroków: poruszania swoimi bohaterami i fotografowania tego. Ciąg dalszy nastąpi zaraz.

 

SALONIK FILOZOFICZNY W WIĘZIENIU: ZACHĘTA DO FILOZOFII

 

"O zachęcie do filozofii pisał już Arystoteles w pracy „Zachęta do filozofii”,

który żył około 300 lat przed narodzeniem Chrystusa, a także Boecjusz z Dacji

w pracach „O pocieszeniu jakie daje filozofia” i  „O dobru najwyższym czyli

o życiu filozofa”, który żył około 500 lat po narodzeniu Chrystusa.

 

Filozofia to umiłowanie mądrości i chodzi tu przede wszystkim o to, by umiłować mądrość, by spowodować ruch myśli w kierunku dobra, pamiętając o tym, że dobrem 

i darem najwyższym jest samo zaistnienie człowieka i wszystko, co go otacza. 

A mądrość polega w pierwszym rzędzie na chronieniu tego dobra, na okazywaniu szacunku i godności sobie, współistniejącym i całemu istnieniu. 

Filozofia to całościowa refleksja nad rzeczywistością z pewnego

uniesienia na poziomie duchowym, to ćwiczenie duchowe, to kontemplacja i admiracja

prawdy, dobra i piękna. To prawda, która łączy się z dobrem dająca poczucie piękna

i trwałego szczęścia. Szczęścia, które pochodzi też z odbicia, z blasku na twarzy drugiego człowieka. Filozofia to refleksja nad tym, co zaistniało i istnieje, refleksja przeniknięta mądrością i doświadczeniem. To w końcu świadomość, że bez względu na warunki i sytuację, w której znajduje się człowiek, na przykład w więzieniu, to zawsze człowiek zdolny jest do wzniesienia się ku dobru, co jego udoskonali, a z nim też o to dodane dobro cały świat uczyni lepszym".

 

Na nasze warsztaty edukacji kulturalnej zaprosiliśmy filozof Urszulę Wolską, która odwiedziła nas właśnie z takim przesłaniem.

JUSTYNA DOMASŁOWSKA SZULC

 

Animatorka kultury, ukończyła teologię katolicką, działała w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy  „Polis".  Pracowała w wydawnictwie Perspektywy Press oraz firmie eventowej Biuro Królewny Piki. Współautorka książki  „Opowieść o radości i cierpieniu". Propagatorka idei wyrównywania szans społecznych, przeciwdziałania wykluczeniu i budowania postaw otwartości na człowieka, zwłaszcza człowieka zagrożonego marginalizacją. Od 2007 roku w zarządzie Fundacji  „Dom Kultury".