FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

WIZYTA STUDYJNA STUDYJNA NA TEMAT WŁĄCZANIA DZIECI I MŁODZIEŻY W PROCESY DECYZYJNE / PARTYCYPACJA DZIECI I MŁODZIEŻY W ŻYCIU PUBLICZNYM, CZYLI JAK TO SIĘ ROBI W NORWEGII

 

 

Przełom listopada i grudnia to czas wizyty studyjnej w Norwegii, którą odbyła połowa składu naszej Fundacji. Wyjazd został zorganizowany przez Fundację Stefana Batorego i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży dla grantobiorców programu "Obywatele dla demokracji" z Funduszu EOG.

 

Podróż

Przygoda rozpoczęła się w poniedziałek 28 listopada wylotem z lotniska Chopina do Oslo z przesiadką w Amsterdamie. Dwa starty i lądowania pozwoliły naszej kilkunastoosobowej grupie oswoić się troszeczkę z lataniem. Do Oslo dotarliśmy późnym popołudniem. Po spacerze pod górę przez park, obok Pałacu Królewskiego, zawitaliśmy w Cochs Pensjonat, gdzie mieliśmy spędzić czas do piątku. Wieczorem poszliśmy na pierwszy spacer przez miasto - na kolację w restauracji położonej naprzeciwko średniowiecznej twierdzy Akershus. Oslo było przepięknie oświetlone - świąteczne iluminacje, choinki błyszczały białym światłem. Zabudowa w centrum jest niewysoka, nie ma wieżowców.

Praca i przyjemności

Następnego ranka po śniadaniu spotkaliśmy się z gospodynią wizyty studyjnej - Kirsten Paaby i ruszyliśmy komunikacją miejską do Sagene. Dzień powoli wstawał, jasno zrobiło się około godziny 8:30. Trzeba się przyzwyczaić, że w Norwegii o tej porze roku przez większość dnia jest ciemno, bo już po 15:30 słońce zaczyna zachodzić.

 

Sagene

Pierwszym punktem programu na ten dzień była wizyta w Sagene - dzielnicy Oslo, która z podupadającej, zagrożonej przestępczością, zmieniła się dzięki działaniom społecznym w rozkwitające miejsce społeczno-kulturalne. W Sagene Community Centre – centrum środowiskowym, czyli czymś na kształt domu kultury – poznaliśmy się bliżej, poprzez ciekawą grę. Każdy uczestnik wybrał dwa zdjęcia najlepiej obrazujące obecną sytuację swojej organizacji oraz plany na przyszłość. Dzięki temu opowiedzieliśmy trochę o sobie. Następnie zapoznaliśmy się z prezentacją na temat sposobów pracy z młodymi ludźmi i działań policji w przeciwdziałaniu przestępczości wśród nieletnich. Po prezentacjach poszliśmy na spacer po okolicy, aby obejrzeć przykłady działalności mieszkańców.

 

Utoya

Po południu, po lunchu, udaliśmy się do dzielnicy rządowej, żeby obejrzeć przejmującą wystawę poświęconą atakowi na siedzibę premiera i wyspę Utøya 22 lipca 2011 r. Te zamachy terrorystyczne wstrząsnęły Norwegami, uderzyły w serce norweskiej demokracji, w wyznawane wartości.

Opera

Od godziny 16:00 mieliśmy czas wolny. Tego dnia poszłyśmy na spacer do Opery w Oslo. Budynek jest zjawiskowy: przeszklony, geometryczny, położony nad fiordem, oczywiście przepięknie oświetlony. W kwietniu 2009 roku budynek Opery autorstwa pracowni Snøhetta dostał nagrodę Miesa van der Rohe przyznawaną przez Unię Europejską dla współczesnej architektury. W pobliżu Opery w zasadzie jest ciągły plac budowy - powstają wysokie biurowce, nowa najbardziej prestiżowa, najdroższa dzielnica miasta.

 

Toyen

Środa to kolejny pracowity dzień. Rano pojechaliśmy do dzielnicy Tøyen. Poznaliśmy historię klubu sportowego Tøyen, założonego przez mieszkańców oraz zapoznaliśmy się z rozwojem działań na rzecz społeczności lokalnej. Spotkanie odbywało się w bibliotece, o której opowiadał nam jej szef - wizjoner. W dzielnicy działa Tøyen Academy. Jest to program treningowy dla wolontariuszy, gdzie młodzież w wieku od 15 do 23 lat rozwija zdolności przywódcze, żeby służyć młodszym kolegom. Odwiedziliśmy również filię biblioteki dla dzieci, gdzie dorośli, poza obsługą, nie mają wstępu. Tøyen, z upadającej dzielnicy stało się miejscem, w którym ludzie z dziećmi chcą mieszkać lub chociażby przywozić pociechy na zajęcia sportowe do klubu.

 

„Save the Children Norway”

Po południu spotkaliśmy się w siedzibie organizacji „Save the Children Norway” działającej na podstawie Konwencji Praw Dziecka ONZ. Grete Vandvik opowiedziała nam o pracy nad przestrzeganiem praw dziecka w szkołach, metodach włączania dzieci w procesy decyzyjne, wsłuchaniu się w ich punkt widzenia, kampaniach przeprowadzanych przez organizację. Następnie wysłuchaliśmy prezentacji Trulsa Aarsetha na temat młodzieżowej Rady Miasta w Oslo. Raz w roku spotykają się młodzi ludzie ze wszystkich dzielnic Oslo w ratuszu, żeby przedstawić swoje postulaty, dyskutować o nich i w efekcie przestawić 5 wniosków Radzie Miasta, która jest zobowiązana do ich rozpatrzenia.

 

Hokksund

Ostatni dzień roboczy poświęcony był na wizytę w okręgu Oevre Eiker, w miasteczku Hokksud. Jest to miejsce, gdzie mieszkańcy od ponad 20 lat wspólnie planują i działają na rzecz swojej społeczności. Odwiedziliśmy ratusz i szkołę w Hokksund - odpowiednik naszego gimnazjum. Pracownik ratusza opowiadał nam o działaniach w mieście i całym okręgu, metodach dialogu społecznego, włączaniu mieszkańców w działania.

 

Vaalerenga

Po powrocie do Oslo pojechaliśmy do dzielnicy Vaalerenga, gdzie mieszka nasza gospodyni Kirsten. Jest to najstarsza dzielnica mieszkaniowa w Oslo. Są tu przepiękne, małe, kolorowe domki, usytuowane wzdłuż wąskich ulic. Władze chciały zburzyć tę dzielnicę, ale mieszkańcy się temu sprzeciwili; działając wspólnie doprowadzili do rewitalizacji i rozkwitu okolicy. Kirsten zaprosiła nas do swojego domu, żebyśmy mogli z tarasu na dachu podziwiać panoramę Vaalerengi. Po spacerze i lunchu spotkaliśmy się na podsumowaniu naszej wizyty. Wszyscy zwrócili uwagę na prostotę rozwiązań, zaangażowanie ludzi oraz chęć działania. Zabrakło nam, co prawda, wypowiedzi dzieci i młodzieży, których te działania dotyczyły i ich opinii na ten temat.

 

Powrót

Następnego dnia z żalem opuściliśmy Oslo, z nadzieją, że to, czego się tu nauczyliśmy zaowocuje w przyszłości i że może jeszcze kiedyś tu wrócimy. W piątek udaliśmy się w drogę powrotną z Oslo do Warszawy z międzylądowaniem w Paryżu.

Ten wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci. Teraz musimy uporządkować zdobytą wiedzę i spróbować wykorzystać ją w pracy Fundacji.

 

Podziękowania

Pragniemy z całego serca podziękować organizatorom wizyty w Norwegii – Fundacji Stefana Batorego i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, przede wszystkim Arkowi Brzezińskiemu i Sławkowi Piwowarczykowi, którzy perfekcyjnie zorganizowali przedsięwzięcie, pilnowali nas, opiekowali się nami, sprawili, że miło i owocnie spędziliśmy czas w Norwegii.  Gorące podziękowania kierujemy również do naszej norweskiej gospodyni Kirsten Paaby za merytoryczne przygotowanie wizyty studyjnej oraz gościnność i opiekę. Dziękujemy całemu zespołowi prelegentów, którzy wzbogacili naszą wiedzę: Tone Kronquist i Ahmedowi Uzairowi z Sagene, Sindre Andersenowi i kolegom z Tøyen, Grete Vandvik z "Save the Children", Trulsowi Aarsethowi związanemu z Youth City Council i Andersowi Steenshorne’owi z Hokksund.