FUNDACJA DOM KULTURY
FUNDACJA DOM KULTURY

Działania w więzieniach

Ela Wrona stypendium MKiDN

Działania w MOW

Filia Parku Rzeźby

Kultura na zamku

Sztuka na zamku

 Z inspiracji i inicjatywy Pawła Althamera powstał projekt "Sztuka na Zamku" - warsztatów, które będą okazją dla osadzonych kobiet do pracy z najwybitniejszymi polskimi artystami. zobacz więcej>>

Krótki film o... „W kratkę"

Dokument Moniki Michalak

z TVP 2 o naszym magazynie "W Kratkę" i warsztatach. 

Zobacz https://vimeo.com/66315195

 

Pierwszy taki teledysk

Osadzone kobiety z więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie – Grochowie pod opieką artystyczną  Sławka Beliny i Jacka Łupiny nakręciły teledysk do piosenki "Się wydawało" 

"Pustek" z najnowszej płyty zespołu "Safari". 
Pierwszego dnia na Youtubie obejrzało go ponad 800 osób

 

Warsztaty oferta

WARSZTATY W WIĘZIENIACH

Znak graficzny dla projektu autorstwa Małgorzaty Gurowskiej.

To cykl warsztatów artystycznych prowadzony w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia.

 

Na projekt składa się szereg inicjatyw o charakterze artystycznym i naukowym, których celem jest działanie na rzecz więźniów i ich resocjalizacji, popularyzacja idei edukacji kulturalnej dostęp

To cykl warsztatów artystycznych prowadzony w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia.

 

 

Na projekt składa się szereg inicjatyw o charakterze artystycznym i naukowym, których celem jest działanie na rzecz więźniów i ich resocjalizacji, popularyzacja idei edukacji kulturalnej dostępnej dla wszystkich, zwłaszcza sztuki współczesnej i psychologii społecznej, badanie środowiska więźniów, umożliwienie ich większej integracji ze społeczeństwem za pomocą wspólnych działań edukacyjno-rozwojowych, pomoc w autoidentyfikacji i określeniu pozycji życiowych. 

To cykl warsztatów artystycznych prowadzony w wybranych zakładach penitencjarnych w Polsce przez najciekawszych polskich artystów młodego i średniego pokolenia.

 

 

Projekt będzie realizowany jako szereg działań poszczególnych artystów sztuki współczesnej w ścisłej współpracy z naukowcami (psychologami, socjologami, filozofami itp.).

 

Wynikiem tych działań będą:

- wystawa grupowa w Warszawie w galerii lokal_30

- publikacja interaktywna,

- panel dyskusyjny pod roboczym tytułem “Sztuka zaangażowana wobec więźniów. Jak możemy razem działać”.

 

Projekt jest efektem i kolejnym etapem naszych działań artystycznych prowadzonych w więzieniach w ramach nieograniczonego, nieformalnego projektu „Kultura na zamku”.

Zamek oznacza tu oddział zamknięty, na których odbywają karę pozbawienia wolności nas uczestnicy.

 

Kuratorką projektu jest Katia Shadkowska, artystka, historyczka sztuki.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
 
 
 
 

Fundacja „Dom Kultury”

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej


 

zapraszają na seminarium


 

ROLA DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH I EDUKACJI KULTURALNEJ W PROCESIE READAPTACJI SPOŁECZNEJ OSÓB SKAZANYCH


 

3 grudnia 2015 r. w godzinach 10.00 – 15.00

w Świetlicy Centralnej Aresztu Śledczego Warszawa – Mokotów

przy ul. Rakowieckiej 37 

INNE SPOTKANIE (DROGA SKAZAŃCA)

 

Warsztaty artystyczne Zuzanny Janin były w zasadzie lekcją patriotyzmu. Wzięli w niej udział skazani z Aresztu Śledczego Warszawa - Mokotów. Artystka podzieliła się z uczestnikami bardzo intymnymi przeżyciami - osoby dorosłej, świadomej twórczyni, ale i dziecka.

Tytułowy skazany to Jerzy Czarnecki, uczestnik Wojny Wrześniowej w 1939 r, latach pięćdziesiątych więzień stalinowski, ofiara komunizmu, jednocześnie ojciec chrzestny artystki, skazany na śmierć w pokazowym procesie, później uniewinniony, wyszedł na wolność parę lat przed urodzeniem się artystki. 

Dzisiaj, wiele lat po przedwczesnej śmierci Jerzego Czarneckiego, w tym samym miejscu, gdzie był więziony i torturowany, artystka odczytała "List do Ojca Chrzestnego", napisany przez nią współcześnie. Stało się to inspiracją do zapoczątkowania refleksji uczestników nad problemem pamięci osobistej, utraty i nieobecności. Było także oddaniem hołdu wszystkim niesłusznie oskarżonym, a tu konkretnie ofiarom zbrodni stalinowskich. 

W trakcie warsztatów osadzeni rzeźbili w plastelinie postaci i przedmioty które mogą stanowić dowód ich istnienia i pamięci o nich samych.

ARTYSTYCZNY LASER W WIĘZIENIU...

 

czyli prowokacje Jerzego Bohdana Szumczyka w Zakładzie Karnym w Iławie. 

Działania nawiązują do legendarnych czarnych bohaterów Lisowczyków, uczestnicy poznają ich historię, powstają żupany z dresów zakupionych w lumpeksach regionu, tworzony jest sztandar, a na koniec ma powstać obraz fotograficzny. 

Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno osadzonych, jak i pracowników Służby Więziennej w jednostce, po prostu nikt nie jest w stanie się oprzeć dynamicznemu urokowi artysty Jerzego.

 

MEDALIERSTWO - TRUDNA SPRAWA

 

Ewa Maria Śmigielska w ramach projektu "Sztuka w więzieniach" prowadziła warsztaty projektowania i tworzenia medali. 

Trudna sprawa, bo wymaga wiele cierpliwości, precyzji i jest czasochłonna. 

Jednak wszyscy uczestnicy warsztatów - mężczyźni odbywający karę więzienia na warszawskiej Białołęce - uczyli się wyrażać siebie w tej trudnej technice. Mają czas, jak mówili, więc mogą godzianmi cyzelować swoje prace projekty.

Powstały projekty okolicznościowe i bardzo osobiste, różne. Wkrótce skazani otrzymają ich odlewy.

 

Ewa Maria Śmigielska, prowadząca warsztaty, na stałe współpracuje z Mennicą Polską.

 

REAKTOR W POTULICACH

 

Zakład Karny w Potulicach prowadzi szeroko pojętą działalność  zajęciową dla swoich osadzonych . 

W pracowniach można zobaczyć witraże, z których słyną ich autorzy - więźniowie, makiety morskich okrętów, malowanki itp... ale spotkanie z rzeźbiarzami z grupy Reaktor - Laboratorium Rzeźby, Anią Zielińską i Przemkiem Pietrzakiem dla skazanych było nowym wyzwaniem twórczym. 

Uczestnicy pierwszy raz w życiu mieli kontakt  z  gliną rzeźbiarską, a zadanie polegało na wyrzeźbieniu swojego wyobrażenia sprzed lat i dzisiejszego. 

Nie wszyscy sobie poradzili z tematem, ale powstały prace, które były uosobieniem ich pragnień, potrzeb i umiejętności. W sumie najważniejsze było to, że w skupieniu pełnym refleksji uczestnicy bardzo chętnie pracowali. Kilku osadzonych, według artystów, wykazało się zrozumieniem formy przestrzennej i wyczuciem rzeźbiarskim.

Jeden z uczestników podsumował warsztat: "Warto było pójść do więzienia, żeby nauczyć  tylu rzeczy!" -  jego autorstwa jest herb z krzyżo-mieczem.

STEMPLE WOLNOŚCI

 

Na warsztatach w więzieniu w Areszcie Śledczym w Poznaniu przeważała drobna forma i rozmowy o wolności.

Warsztaty prowadził Oskar Kasperek a pracowali z nim mężczyźni skazani z oddziałów zamkniętych. Robili stemple, drobne projekty graficzne pełne mocnego przekazu.

Fotografowała Małgosia Brus.

A nasza Fundacja podpisała porozumienie z Aresztem Śledczym w Poznaniu, na mocy którego będziemy kontynuować działania w tej jednostce!

 

WARSZTATY W WIĘZIENIACH - STAWISZYN

 

 

Wizyta studyjna, wielowymiarowa. Dyrektor Oddziału Zewnętrznego w Stawiszynie, Paweł Kiraga, pełen pomysłów, zapalu i niespożytej energii.

Pokazał naszej ekipie zwierzyniec, pomógł wybrać salę na kaplicę Artura Żmijewskiego, oprowadził po całej jednostce. 

Artysta Norbet Delman poprowadził minitreningi ze skazanymi w celach, a Małgosia Brus zrobiła dokumentację.

 

PAWILON JANKA BAJTLIKA

 

Dwa z trzech spacerniaków w jednym pawilonie już pomalowane!

 

Janek Bajtlik poprowadził warsztaty malowania murali na żeńskich spacerniakach w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów. Pracowały z nim dziewczyny z oddziałów zamkniętych.

A potem artysta: podjął pracę w Polsko - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, kilka razy pojechał w świat, zaprojektował kilka plakatów, napisał kilka projektów. 

W tym czasie dziewczyny zajęły się projektowaniem murala, który wspólnie wymalują już niedługo na trzecim spacerniaku. Nie ma bezruchu, ciągle jest ruch. Niebawem powstaną wizje z wolności.

 

MURAL W ZAMKNIĘTEJ PRZESTRZENI OTWARTEJ

 

Skromnie i cicho zakończyły się działania przy realizacji muralu Sebastiana Kroka. 

Jedyną publicznością - świadkami powstawania pracy byli osadzeni grający w piłkę na boisku obok i oczywiście pracownicy Służby Więziennej. 

Na co dzień artyście pomagało dwóch osadzonych - przez ponad trzy tygodnie. Wspierał ich także wychowawca kulturalno - oświatowy z więzienia.

To miejsce ożyło, nabrało kolorytu, na dotychczasowym bezbarwnym murze powstała praca prowokująca do różnych skojarzeń odbiorców dzieła. 

Praca w przestrzeni publicznej, która z założenia jest przestrzenią zamkniętą, przeznaczona dla ograniczonego kręgu odbiorców. Ci, którzy nie mają szansy zobaczyć jej w realu, niech zazdroszczą. 

Na pocieszenie pokazujemy Wam kilka świetnych zdjęć Małgosi Brus.

 

WARSZTATY JACKA MARKIEWICZA: MARZENIA UPUBLICZNIONE

 

Trudno opisać to spotkanie. Tym razem role zostały odwrócone. Artysta Jacek Markiewicz słuchał, słuchał, a dziewczyny opowiadały o swoich marzeniach. Były takie jak możliwość przejechania się kolejką górską, pogłaskanie kota, ale i głęboka tęsknota za dzieckiem, a także za zmianami w więzieniu. Wesołość i radość ze wspólnego obcowania z artystą narastała. 

Największe marzenie jednej z uczestniczek: chce wyjść na wolność i już w życiu nic złego nie zrobić, żyć jak normalny, dobry człowiek.

 

Na podstawie zwierzeń ma powstać praca w ramach projektu "Warsztaty w więzieniach".

 

MURAL NA ZAMKU

 

W więzieniu na warszawskim Grochowie powstaje nowa praca: Sebastian Krok zbija tynk, szlifuje, gruntuje, maluje. W najgorsze upały, pomoga mu dwóch chłopaków, którzy odbywają akurat karę więzienia. Trzy tygodnie ciężkiej, wspólnej pracy. Efekt końcowy pokażemy wkrótce.

 

Mural Sebastiana Kroka powstaje w ramach projektu "Warsztaty w więzieniach".

 

ARTBOOK W WIĘZIENIU

 

W lipcu zajęcia w ramach projektu "Warsztaty w więzieniach" prowadziła artystka Beata Sosnowska. Dziewczyny osadzone w więzieniu na warszawskim Grochowie razem z nią tworzyły artbook. Na zajęciach, na które zostałyśmy zaproszone, zadaniem dziewczyn było stworzenie 3 obrazków w odpowiedzi na pytania:  co widzę i co robię po przebudzeniu; co robię najczęściej w ciągu dnia; co widzę, co myślę przed zaśnięciem. 

Potem w zespołach układały karty komiksu. Powstały świetne prace, które w przyszłości artystka chce w miarę możliwości wydać w postaci książkowej. W najbliższej przyszłości osadzone będą tworzyć własny komiks, jest już podobno pomysł na akcję i tytuł, ale to jeszcze jest tajemnica.

Taka praca jest możliwa dzięki rozmowom, wzajemnemu słuchaniu, bliskości. Artystka zdobyła zaufanie dziewczyn i vice versa. Zadziałało.

 

ROZMOWY FEMINISTYCZNE W WIĘZIENIACH

 

Pierwsze warsztaty w ramach projektu „Warsztaty w więzieniach” poprowadziła Katia Schadkovska.

 

Miały formę rozmów artystki z mężczyznami i kobietami odbywającymi karę pozbawienia wolności na oddziałach zamkniętych w warszawskich więzieniach na Mokotowie i Grochowie.

 

Podczas spotkań została wykonana dokumentacja wideo/foto/audio. Do wygłoszenia wykładów o feminizmie zaproszone zostały dwie feministki - Agnieszka Wiśniewska i Zofia Rojek. Po wykładach odbyły się dyskusje z udziałem więźniarek i więźniów , a także ich wychowawców i wychowawczyń.

Grupa kobieca na Grochowie okazała się bardzo otwarta a nawet przygotowana do pozytywnego odbioru idei feministycznych. W męskim więzieniu na Mokotowie sytuacja wyglądała nieco inaczej, choć więźniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wykładu i bardzo intensywnie uczestniczyli w dyskusji i zgłosili chęć udziału w następnych tego typu zajęciach.

W sumie artystka przeprowadziła cztery spotkania, po dwa w każdym z więzień. W planach kontynuacja zajęć w innych więzieniach w Polsce i ich dokumentacja.

 

Praca Katii w formie nagrań wideo/foto/audio zostanie zaprezentowana w trakcie wystawy, którą zorganizujemy na początku przyszłego roku.

 

KATYA SHADKOWSKA

 

Kuratorką i pomysłodawczynią projektu “Warsztaty w więzieniach” jest

Katya Shadkovska, artystka, kuratorka.

Mieszka i pracuje w Warszawie, wypoczywa w Petersburgu, skąd pochodzi.

 

Katia studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i skończyła też Wyższe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

Jako artystka pokazywała prace m.in. w Galerii Foksal, CSW Zamek Ujazdowski, galerii Arsenał w Poznaniu, galerii Lokal_30, NCCA w Kaliningradzie w Rosjii, NCCA we Wladikaukazie w Osetii itp.

 

Jako kuratorka pracowała nad takimi wystawami: jak Punkt bez Ja (Arsenał w Białymstoku), Gestykulacje (MWW Wrocław), Ceremoniał (CK Krasnoje Znamja w Sankt-Petersburgu), Porno (wystawa Jacka Markiewicza w Fundacji Sztucznej), Dialogi (wystawa pracowni Kowalnia / Krasnodarski Instytut Sztuki Wspolczesnej, Krasnodar, Rosja) i przy wystawie Davida Ter-Oganyana w galerii AnnaNova, Rosja.

 

Razem z Piotrem Pawlenskim współtworzyla wydanie rosyjskiego magazynu Widma tożsamości (Polityczna Propaganda).

 

Katia jest bardzo aktywna na polu współpracy kulturalnej Polski i krajów Europy Wschodniej. Publikowała w Dzienniku Polska Europa Świat, www.obieg.pl , www.artguide.ru.